
Току-що започна нова ера в музиката, който идва не от звукозаписно студио, а от странното и прекрасно царство на квантовата физика.
Базираният в Обединеното кралство технологичен стартъп Moth пусна парчето Recurse в сътрудничество с британския електронен изпълнител ILĀ. Тя е обявена за първата в света комерсиално достъпна песен, създадена с помощта на „квантово задвижван генеративен изкуствен интелект“.
Recurse със сигурност звучи неземно - като музика, която извънземните могат да слушат, докато се носят из дълбокия космос. И все пак, това е нещо като стил на ILĀ. Чуйте го:
Можете да слушате песента във всички основни платформи за стрийминг, включително Spotify. Тя е достъпна и чрез интерактивен поток, който се генерира и развива в реално време.
Създаването на песента се основава на нововъзникващата област на квантовото машинно обучение, която използва уникалните свойства на квантовите компютри, за да помогне на изкуствения интелект да научава модели и да решава проблеми по-бързо от традиционните компютри.
Песента е създадена с помощта на платформата Archaeo на Moth, базирана на вид квантово машинно обучение, наречено Quantum Reservoir Computing (QRC). Системата е в състояние да идентифицира фини, сложни модели в музиката на ILĀ, които традиционният ИИ може да пропусне.
За разлика от генеративните инструменти за ИИ като Suno или Udio, Archaeo не създава песни от нулата, нито пък се обучава на огромни количества музика, набрана от интернет (често без съгласие). Вместо това той се учи от малки извадки от конкретен изпълнител, на когото след това помага да създаде нова песен.
Снимка: Unsplash
Виж още: Фалшива тревога: 89 млн. Steam акаунта не са хакнати и паролата ви е в безопасност