Световният икономически форум (СИФ) публикува своя доклад за бъдещето на работните места през 2025 г., като в него изтъкна констатацията, че 40% от компаниите планират намаляване на работната сила поради автоматизацията с изкуствен интелект. По-обширният анализ на доклада очертава далеч по-нюансирана картина - в него се посочва, че изкуственият интелект може да създаде 170 милиона нови работни места в световен мащаб, като същевременно премахне 92 милиона позиции, което ще доведе до нетно увеличение на броя на работните места със 78 милиона до 2030 г.

„Половината от работодателите планират да преориентират бизнеса си в отговор на ИИ“, пише в доклада. „Две трети планират да наемат таланти със специфични умения в областта на ИИ, а 40% предвиждат да намалят работната си сила там, където ИИ може да автоматизира задачите.“

В проучването са събрани данни от 1000 компании, в които работят 14 милиона работници в световен мащаб. Форумът провежда своя анализ на заетостта на всеки две години, за да помогне на политиците, бизнес лидерите и работниците да вземат решения относно тенденциите в наемането на персонал.

В новия доклад се посочват конкретни умения, които ще доминират при наемането на служители до 2030 г. Компаниите посочват експертните познания в областта на изкуствения интелект и големите данни, мрежите и киберсигурността и технологичната грамотност като трите най-търсени набора от умения.

СИФ определи ИИ като най-големия потенциален създател на работни места сред новите технологии, като 86% от компаниите очакват ИИ да промени дейността им до 2030 г.

В доклада на СИФ се посочват и конкретни категории работни места, които са изправени пред спад. Служителите в пощенските служби, изпълнителните секретари и служителите, отговарящи за заплатите, са начело на списъка с намаляващи длъжности, като промените се дължат на фактори, включващи (но не само) приемането на изкуствен интелект. За първи път сред най-бързо намаляващите длъжности се появяват графичните дизайнери и секретарите по правни въпроси, което анализът условно свързва с разширяващите се възможности на генеративния изкуствен интелект в творческата и административната работа.

Въпреки планираното съкращаване на работната сила СИФ очаква сътрудничеството между хората и машините да определи бъдещето на работното място по по-комплексен начин, отколкото пряката замяна на работниците. Докладът показва, че 77% от анкетираните фирми ще стартират програми за преквалификация, за да помогнат на настоящите работници да си сътрудничат със системите с изкуствен интелект между 2025 и 2030 г. Около 70% планират да наемат специалисти, които могат да проектират инструменти за ИИ, а 62% търсят служители, умеещи да работят заедно с тези системи.

Снимка: Unsplash

Виж още: Учени откриха, че храната расте по-добре на Луната, отколкото на Марс