Temu е най-новата платформа, към която Европейската комисия (ЕК) е насочила регулаторния си поглед. Най-важният орган за защита на потребителите в Европа заяви в четвъртък, че започва официално разследване на онлайн търговеца на дребно за това, че дава възможност за продажба на незаконни продукти, включително ограничаване на повторната поява на отстранени преди това „нелоялни търговци“ с история на предлагане на забранени стоки.

В допълнение към обвинението за незаконни продукти ЕК разследва и потенциално пристрастяващия дизайн на Temu, системите на платформата, които препоръчват продукти, и достъпа на изследователи до данни. Предполагаемите нарушения попадат в обхвата на Закона за цифровите услуги, който дава право на ЕК да налага глоби в размер до шест процента от годишните приходи на Temu.

В изявление говорител на компанията заяви, че тя планира да окаже пълно съдействие. „Temu приема сериозно задълженията си по Закона за цифровите услуги, като непрекъснато инвестира в укрепване на нашата система за съответствие и защита на интересите на потребителите в нашата платформа“, пише говорителят на Temu. „Ще си сътрудничим изцяло с регулаторните органи, за да подкрепим общата ни цел за безопасен и надежден пазар за потребителите.“

Temu добави, че води разговори за присъединяване към „Меморандума за разбирателство относно продажбата на фалшиви стоки в интернет“ - колектив от онлайн търговци на дребно (подпомаган от ЕК), който си сътрудничи за предотвратяване на продажбата на фалшиви продукти в Европа. „Можем да потвърдим, че сме в процес на обсъждане за присъединяване към инициативата“, заяви говорителят на Temu. „Фалшифицирането на стоки е предизвикателство за цялата индустрия и вярваме, че съвместните усилия са от съществено значение за напредъка на общите ни цели за защита на потребителите и притежателите на права.“

Официалната процедура на ЕК е образувана след предварителния доклад за оценка на риска, който Temu предостави на ЕС в края на септември, отговорите на официалните искания на Комисията през юни и октомври и информацията, споделена от трети страни. Meta, X, AliExpress и TikTok също са изправени пред разследвания на Закона за цифровите услуги.

САЩ, които обикновено изостават значително от ЕС в ограничаването на големите технологии, заявиха през септември, че може да разследват и Temu. Ръководителите на Комисията за безопасност на потребителските продукти наредиха на служителите да оценят опасенията за „смъртоносни продукти за бебета и малки деца“ в платформата.

Снимка: Unsplash

Виж още: Откриха мистериозна маса, скрита под най-големия кратер на Луната