
Ново проучване разкрива, че поставянето на вашия смартфон извън обсега на любопитните ви очи и ръце не намалява значително разсейването, нито повишава продуктивността. Докато участниците използваха телефоните си по-малко, когато бяха по-далече от тях, те просто насочиха вниманието си към други устройства като лаптопи. Основният проблем не е самият телефон, а дълбоко вкоренените навици и рутини, които сме изградили около него.
Смартфоните остават предпочитан инструмент за разсейване поради своята многофункционалност, преносимост и тактилен дизайн. Дори при ограничена достъпност, хората гравитират към устройства, които предлагат забавление и връзка. Изследването подчертава необходимостта да се премине отвъд обвиняването на устройствата и вместо това да се съсредоточи върху потребителските навици и дизайна на приложенията.
Нашите телефони са безкраен източник на разсейване и ние взаимодействаме с тях на всеки четири до шест минути. Това често се дължи на навик, както и на идващи известия, което води до прекъсване на потока от дейности, докато се опитваме да бъдем продуктивни.
Основни изводи и факти от проучването включват:
Не само близост: Преместването на телефона намали употребата, но не елиминира разсейването.
Навиците водят до разсейване: Хората се прехвърлиха на лаптопи, вместо да се съсредоточат отново върху работата.
Предпочитание за телефон: Смартфоните все още са най-добрият избор за разсейване поради удобството и гъвкавостта.
Освен това резултатите показват, че телефоните са предпочитаното устройство за разсейване. "Това е вашата връзка с любимите хора и с работата. Това е вашата навигационна система, будилник, музикален плейър и източник на информация. Не е изненадващо, че хората се обръщат към инструмента, който прави всичко", посочи авторът на статията д-р Макси Хайтмайер, изследовател в Лондонското училище по икономика.
"Дори и да нямате ясна цел, знаете, че има вашите социални мрежи и това може да ви осигури забавление." Въпреки че компютрите могат да изпълняват същите функции, използването на такъв е по-малко приятно и те не са толкова удобни и преносими.
"Проучването показва, че оставянето на смартфона може да не е достатъчно, за да се намалят смущенията и отлагането или да се увеличи фокусът", казва още Хайтмайер. "Проблемът не се корени в самото устройство, а в навиците и рутините, които сме разработили с нашите устройства."
За да оптимизирате времето, прекарано без разсейване, известията могат да бъдат настроени да пристигат в определени часове или да бъдат напълно заглушени. Всеки начин, който помага на потребителите да бъдат по-внимателни към времето си, е стъпка в правилната посока, изтъква Хайтмайер. Въпреки тези стратегии той предупреди, че реалистично погледнато, няма да спрем да вдигаме телефоните си скоро.
"Винаги, когато има малка пауза, хората проверяват телефона си, независимо от системата, която имат. Освен това имаме социалните мрежи, които са съвсем различен феномен", продължава Хайтмайер.
"Нещата в телефоните, които привличат най-голямо внимание, са разработени от големи корпорации, които печелят много от неуспеха ни да устоим на изкушението да ги използваме; всичко това е буквално проектирано."
Хайтмайер каза още, че в бъдеще трябва да се съсредоточим върху защитата на потребителите, особено на младите.
Виж още: NASA наблюдава огромна и нарастваща аномалия в магнитното поле на Земята