Изследователи от Уругвай са открили начин, по който хакерите могат да използват изкуствен интелект, за да следят какво се показва на дисплея ви, като прихващат изтичането на електромагнитно излъчване от кабела между компютъра и монитора. Според тях подобни атаки вероятно вече се случват, но домашните потребители на компютри няма за какво да се притесняват. Атаките могат да бъдат осъществени чрез множество методи, включително чрез използване на антени, поставени извън сграда, за прихващане на сигнали от HDMI кабели.
Шпионирането се извършва чрез прихващане на електромагнитното излъчване, което изтича от HDMI кабела на компютъра ви. Те казват, че подобно шпиониране е било много по-лесно в дните на аналоговите видеосигнали, тъй като цифровото предаване, използвано за видео с висока разделителна способност, е много по-сложно.
По-сложна, но това не означава, че задачата е невъзможна. Според Федерико Ларока от Университета на републиката в Уругвай той и екипът му са разработили модел на изкуствен интелект, който може да реконструира цифрови сигнали от изтекли сигнали на разстояние няколко метра.
Агенцията за национална сигурност на САЩ (NSA) и НАТО наричат този вид атаки TEMPEST. Стандартите TEMPEST на NSA предвиждат защити за предотвратяване на електромагнитно излъчване, което хакерите могат да прихванат и интерпретират.
Използвайки метод, подобен на този, разработен от екипа на Ларока, хакерите биха могли да наблюдават екрана, докато потребителят въвежда криптирани съобщения, банкови входни данни или друга лична информация. Според екипа хакерите биха могли да прихванат сигналите, дори да стоят извън сградата с антена. Те биха могли също така да поставят малко устройство, което улавя сигналите и или предава данните, или някой ги възстановява физически.
Изследователите обучават модела на изкуствения интелект, като използват набор от съвпадащи оригинални и прихванати сигнали. След това са използвали софтуер за разпознаване на текст върху възстановеното изображение и са го сравнили с оригиналното изображение на екрана. При тестовете им процесът на подслушване е интерпретирал погрешно приблизително 30% от символите. Екипът твърди, че процентът на грешките е достатъчно нисък, за да могат хората все пак да прочетат точно по-голямата част от текста.
Това, което е обезпокоително, е, че подобни атаки стават все по-успешни. Предишният най-съвременен метод за атака е бил с около 60% по-податлив на грешки от този, който екипът на Ларока е разработил. Радостното е, че Ларока се съмнява, че средният домашен или малък бизнес потребител на компютър трябва да се притеснява за това.
Снимка: Unsplash
Виж още: Това е планът на SpaceX да събори в океана Международната космическа станция