
Повече от 36 години след пускането на серията процесори 486 и 18 години след като Intel спря да ги произвежда, създателите на Linux ядрото вярват, че проектът може да се подобри, като остави поддръжката на i486 зад гърба си.
Създателят на Linux Линус Торвалдс обяви, че вече няма „никаква реална причина някой да губи и секунда“ за поддръжка на 486, след което публикува серия от пачове за ядрото 6.15, които актуализират минималните му функции за поддръжка. Тези изисквания вече включват TSC (Time Stamp Counter) и CX8 (т.е. „поправен“ CMPXCH8B, неговото собствено нещо), функции, които липсват на 486 (както и на някои ранни процесори, различни от Pentium 586).
Това не е първият път, когато Торвалдс предлага да се премахне поддръжката за 32-битови процесори и да се освободят разработчиците на ядрото от внедряването на архаични емулации и заобиколни решения. „Отървахме се от поддръжката на i386 през 2012 г. Може би е време да се отървем от поддръжката на i486 през 2022 г.“, написа Торвалдс през октомври 2022 г. Ако не се направят големи промени в ядрото 6.15, които вероятно ще пристигнат в края на този месец, поддръжката на i486 ще бъде премахната.
Какво остава за хората, които използват 486 система по някаква причина?
Те могат да използват по-стари версии на ядрото на Linux и Linux дистрибуции. Може да намерят препоръки за малки дистрибуции като MenuetOS, KolibriOS и Visopsys, но и трите изискват поне Pentium. Могат да работят с FreeDOS. Може да се разминат с наследника на OS/2, ArcaOS. Има някои, които са модифицирали Windows XP, за да работи на 486 процесори, и се надяваме, че няма да свържат тези устройства с интернет.
Всъщност обаче, ако сте достатъчно отдадени на работата с 486 система през 2025 г., вероятно сте достатъчно находчиви, за да намерите копия на софтуера, предназначен за тази система.
Снимка: Unsplash