Замърсяването с пластмаса вече не е само проблем на океана - то е много по-близо до ежедневието ни, отколкото си мислите. Неотдавнашно проучване разкри, че средният човешки мозък може да съдържа микропластмаса, равняваща се на пет пластмасови капачки от бутилки.

Вестник „Ню Йорк Таймс“ разгледа по-задълбочено темата, след като това проучване беше публикувано през февруари, показвайки, че учените едва сега започват да изследват какво може да означава това за нашето здраве.

В революционно проучване, ръководено от изследователи от Университета на Ню Мексико, учените установяват, че мозъчните проби от 2024 г. съдържат почти 50% повече микропластмаса, отколкото тези отпреди само осем години. Средностатистическият мозък е съдържал около седем грама пластмаса - толкова, колкото лъжица за еднократна употреба.

Още по-обезпокоително е, че изследователите наблюдават по-високи нива на микропластмаса в мозъците на хора с деменция, макар че, както отбелязва Times, учените от лабораторията „отбелязват, че това може да се дължи на факта, че тези мозъци имат по-пореста кръвно-мозъчна бариера и са по-малко способни да изчистват токсините“. Подобни пластмасови частици вече са открити в човешката плацента, кръвния поток и дори в първите изпражнения на бебето.

Тъй като натрупването на пластмаса в околната среда се увеличава, то отразява този ръст в нашите тела. „Тези неща се увеличават експоненциално в нашия свят“, казва токсикологът д-р Матю Кампен пред „Ню Йорк Таймс“.

След като попаднат в човешкото тяло, някои микропластмасови частици са толкова малки, че могат да преминат през критични бариери и да се настанят в органи като мозъка. Макар че учените все още не са определили колко пластмаса е твърде много, първите резултати от изследванията показват, че това е доста опасно.

Настоящите изследвания показват връзки между микропластмасата и сериозни здравословни проблеми, включително влошаване на когнитивните способности, репродуктивни проблеми, нарушения на имунната система, загуба на паметта, хормонални смущения и дори проблеми в развитието на децата. И тъй като повечето от тези пластмасови отпадъци са на десетилетия, те не са само проблем на бъдещето - те вече са тук.

Освен това, тъй като микропластмасата се просмуква и в почвата, водата и замърсява екосистемите, тя представлява заплаха не само за хората, но и за дивата природа и хранителните системи, на които разчитаме. Накратко, това не е просто медицински проблем - това е предизвикателство за общественото здраве и околната среда със сериозни глобални последици.

Екипът продължава изследванията си и сега изучава тъкани от напречни разрези на един мозък, за да разбере дали в някои региони концентрацията на микропластмаса е по-висока и дали това може да е свързано с проблеми като Паркинсон или загуба на паметта.

Докато изследователите продължават да проучват въздействието на микропластмасата върху здравето, вече се полагат усилия за справяне с проблема на няколко фронта. Държави като Франция, Англия и Индия въведоха забрани за разпространените пластмаси за еднократна употреба, а градове като Лос Анджелис и Ню Йорк ограничават продукти като стиропор и пластмасови торбички за продукти.

Снимка: Unsplash

Виж още: Lenovo Yoga 9 2-in-1 14ILL10 (AURA EDITION) – лаптоп с аура на победител (РЕВЮ)