Многозадачната работа на повечето телефони с Android е предизвикателство поради малките им дисплеи. В най-добрия случай те могат да поберат две приложения едновременно на екрана. Този подход обаче има недостатъци, тъй като повечето приложения са проектирани така, че да използват цялата зрителна площ на средностатистическия телефон. За щастие Google решава този проблем с нова конфигурация на режима на разделен екран, която може да се появи в предстоящото тримесечно издание на Android 16.

Решението на Google за режим на разделен екран в Android включва промяна на старото съотношение 70:30 в ново съотношение 90:10. Това означава, че приложенията вече няма да се разделят, като едното заема 70% от екрана, а другото - 30%. Вместо това едното приложение ще заема 90% от екрана, а останалите 10% ще остават за второ приложение. Това позволява на едно приложение да доминира в зоната за гледане, като все пак отделя малка част в горната или долната част за друго приложение.

Въпреки че тази нова конфигурация на разделен екран 90:10 позволява повечето приложения да се използват удобно, когато заемат по-голямата 90% част, тя не оставя достатъчно място за вторичното приложение, за да показва много полезна информация. За щастие Google има просто решение. Когато докоснете приложението в по-малката 10% част, Android бързо сменя размерите на двете приложения. След това докоснатото приложение се разширява, за да заеме 90% от екрана, а другото приложение намалява до 10%. Това на практика позволява на едно приложение да използва почти целия екран, като същевременно дава възможност за бързо преминаване към друго приложение при необходимост.

Тази функция за разделяне на екрана очевидно е вдъхновена от функцията Open Canvas в телефоните на OnePlus, която функционира доста подобно на това, което разработва Google. Макар да не е известно дали Google си е сътрудничила с OnePlus за тази нова функция за разделен екран, тя обещава да бъде значително подобрение на многозадачната работа за телефоните с Android, когато стане достъпна. Въпреки че точната времева рамка за пускане на пазара е несигурна, това може да се случи скоро. Google работи по тази функция от няколко месеца и тя изглежда почти завършена.

Снимка: Unsplash

Виж още: Нова прогноза поставя края на Вселената доста по-рано от досега очакваното

 

Тагове: