Средностатистическият потребител на персонален компютър вероятно ще се сети за ChatGPT, когато се спомене генеративен изкуствен интелект, тъй като това е вероятно най-известната и широко използвана система за LLM в света. Разследващ доклад за финансовото състояние на нейния създател OpenAI показва, че въпреки популярността ѝ огромните разходи за обучение на моделите на изкуствения интелект и експлоатацията на сървърите, на които са разположени, са толкова високи, че компанията е на път да реализира оперативна загуба от 5 млрд. долара.

Това твърди сайтът The Information, който основава прогнозата си на данни от непубликувани вътрешни финансови отчети и различни данни за индустрията. Основана през 2015 г., OpenAI се разраства по размер и обхват благодарение на многобройните инвестиции, като през годините Microsoft влива милиарди долари във фирмата за изкуствен интелект.

Говори се, че последната парична инжекция - 10 млрд. долара в началото на 2023 г. - включва 75% дял от печалбите на OpenAI и 49% дял в компанията, както и интегриране на ChatGPT в Bing и други системи на Microsoft. Смята се, че в замяна освен инвестицията OpenAI ще получи достъп до облачните сървъри Azure и значително намалена цена.

В доклада на The Information обаче се посочва, че OpenAI просто не печели достатъчно пари и може да се окаже на път да отчете оперативна загуба от 5 млрд. долара до края на финансовата година.

Твърди се, че OpenAI е похарчила приблизително 7 млрд. долара за обучение и изводи на LLM (големи езикови модели) и цели 1.5 млрд. долара за персонал. Други анализатори изчисляват, че разходите за функционирането на ChatGPT са от порядъка на 700 000 долара на ден поради разходите за сървърите за изкуствен интелект на Nvidia, въпреки че определянето на точните разходи не е реално осъществимо. Дори ако се комбинира всичко това, OpenAI би трябвало да е на печалба, така че защо губи толкова много пари?

Проблемът изглежда е многостранен. OpenAI е инвестирала много в това да бъде първата компания, която ще превърне AGI (изкуствен общ интелект) в реалност и това със сигурност ще отнеме част от печалбата. Освен това тя не е единствената компания, която разработва генеративни системи за изкуствен интелект, и е изправена пред конкуренцията на Anthropic, Amazon, Google, Nvidia, Meta, xAI и много други - макар ChatGPT да е най-известната, тя получава все по-малък дял от общата сума на приходите, които са на разположение за разпределяне.

Въпреки че The Information твърди, че OpenAI може да фалира, това не е първият случай, в който се говори за подобно нещо. Миналата година бяха отправени ужасяващи предупреждения за бъдещето на компанията за изкуствен интелект, въпреки че други анализатори посочиха, че относителните разходи за обучение, изводи и производство на чипове за изкуствен интелект ще намалеят с времето, тъй като все повече компании се включват в пазара.

Снимка: Unsplash

Виж още: AMD вече работи по процесори Zen 7, които са три поколения напред в бъдещето