Репортаж на South China Morning Post разкри значителна финансова загуба, претърпяна от офиса на мултинационална компания в Хонконг, възлизаща на 200 млн. хонконгски долара (25.6 млн. щатски долара), вследствие на сложна измама, включваща технология за дийпфейк съдържание. Измамата е включвала цифрово пресъздадена версия на главния финансов директор на компанията, заедно с други служители, които са се появили във видеоконферентен разговор, инструктирайки служител да прехвърли средства. Поради продължаващото разследване полицията в Хонконг не съобщава подробности за това коя компания е била измамена.
Дълбоките фалшификати използват инструменти на изкуствения интелект, за да създават изключително убедителни фалшиви видеоклипове или аудиозаписи, като поставят сериозни предизвикателства пред физическите лица и организациите да различават истинското от изфабрикуваното съдържание.
Този инцидент е първият по рода си в Хонконг, включващ голяма сума и използването на технологията за дълбоки фалшификати за симулиране на видеоконференция с участието на няколко души, в която всички участници (с изключение на жертвата) са били измислени образи на реални лица. Измамниците са успели убедително да възпроизведат външния вид и гласовете на набелязаните лица, като са използвали публично достъпни видео- и аудиозаписи. Понастоящем полицията в Хонконг разследва случая, като все още няма данни за арести.
Първоначално измамата е разкрита след опит за фишинг, когато служител във финансовия отдел на клона на компанията в Хонконг получава фишинг съобщение, за което се твърди, че е от главния финансов директор на компанията, базиран в Обединеното кралство, и в което му се нарежда да извърши тайна транзакция. Въпреки първоначалните съмнения служителят бил достатъчно убеден от присъствието на финансовия директор и други лица в групов видеоразговор, за да извърши 15 превода на обща стойност 200 млн. хонконгски долара към пет различни хонконгски банкови сметки. Служителите разбрали за измамата около седмица по-късно, което предизвикало полицейско разследване.
Високотехнологичната кражба подчертава нарастващата загриженост относно новите употреби на технологията на изкуствения интелект, която напоследък е в центъра на вниманието поради инциденти като разпространението на фалшиви явни снимки на поп звездата Тейлър Суифт. През изминалата година измамниците използваха технологията за аудио дълбоки фалшификации, за да измъкват пари от хората, като се представяха за близки, изпаднали в беда.
Изпълняващият длъжността старши инспектор Чан Шун-чинг от полицията на Хонконг подчерта новостта на тази измама, като отбеляза, че това е първият случай в Хонконг, при който жертвите са измамени по време на видеоконференция с няколко души. Той изтъкна стратегията на измамника да не влиза в пряк контакт с жертвата, освен да поиска да се представи, което прави измамата по-убедителна.
Снимка: Unsplash
Виж още: Тази концепция показва, че Windows 7 може да бъде релевантен дори днес (ВИДЕО)