Когато Windows 11 беше пуснат на пазара, дебютът му не премина съвсем безпроблемно. Microsoft въведе набор от строги хардуерни изисквания, включително необходимостта от TPM 2.0 (Trusted Platform Module) и съвременни процесори. Тези изисквания на практика доведоха до това, че много по-стари компютри - дори и тези, които все още бяха напълно функционални - не можеха да работят с новата система. Изключването на тези машини разочарова много потребители, които желаеха да изпробват най-новите функции, но не бяха готови да се разделят с настоящите си устройства.

Въпреки аргументите на Microsoft ограниченията не се харесаха на потребителите. До средата на 2023 г. Windows 11 завладя само малко над 20% от пазара, докато Windows 10 все още доминираше с почти 70%. Цифрите говореха сами за себе си - много хора или не желаеха, или не можеха да преминат към новата операционна система.

Сега Microsoft поема в различна посока. Тъй като Windows 10 наближава края на жизнения си цикъл през 2025 г., компанията смекчи изискванията си към хардуера за Windows 11. Този ход е от голямо значение за потребителите, които държат на по-стари, но надеждни машини, тъй като им дава възможност да надградят и да се насладят на новата система, без да се налага да сменят хардуера си.

Актуализираната политика означава, че по-старите процесори, които досега се считаха за твърде остарели, вече могат да работят с Windows 11. Въпреки че Microsoft все още се фокусира върху сигурността (и с право), това решение признава, че много хора не са готови да се разделят с настоящите си компютри - и не би трябвало да се налага.

 

Защо тази промяна е важна?

Решението да се позволи на повече компютри да работят с Windows 11 не е само за разширяване на достъпа. То е свързано и с киберсигурността. Тъй като Windows 10 наближава своя край, потребителите скоро ще бъдат изложени на непоправени уязвимости в сигурността, ако продължат да използват остарялата система. Като дава възможност на повече устройства да преминат към по-нова версия, Microsoft гарантира, че по-голям брой потребители ще се възползват от най-новите актуализации и функции за сигурност.

Тази промяна е и сигнал за по-голяма промяна във философията на Microsoft. Изглежда, че компанията се насочва към по-всеобхватен подход - балансиране на най-съвременните технологии с достъпността. В края на краищата една наистина успешна операционна система е тази, която може да се използва от широк кръг потребители, а не само от тези с най-новия хардуер.

 

Какво означава това за потребителите?

Ако преди това компютърът ви е бил считан за несъвместим с Windows 11, тази актуализация може да промени правилата на играта. Благодарение на облекчените хардуерни изисквания сега може да успеете да надградите и да се насладите на функции като преработеното меню „Старт“, по-добрите възможности за многозадачна работа и подобрената интеграция на Microsoft Teams.

Въпреки това е добре да проверите дали устройството ви наистина е готово за ъпгрейд. Макар че Microsoft е облекчила изискванията към хардуера, по-старите машини все още могат да имат проблеми с производителността или да не са съвместими с някои от по-усъвършенстваните функции. Затова, преди да натиснете бутона за обновяване, си струва да отделите малко време, за да прегледате спецификациите на системата си.

Снимка: Unsplash

Виж още: Lenovo Yoga 9 2-in-1 14ILL10 (AURA EDITION) – лаптоп с аура на победител (РЕВЮ)