Хората в Русия скоро вече няма да имат право да използват цифрови активи като форма на плащане. Руският президент Владимир Путин подписа законопроект, който забранява използването на цифрови активи като криптовалута и NFT за плащане на стоки и услуги. Освен това, както отбелязват медиите, новият закон също изисква крипто борсите и доставчиците да отказват транзакции, при които цифровите трансфери могат да се тълкуват като форма на плащане. Новият закон гласи:

„Забранено е прехвърлянето или приемането на цифрови финансови активи като възнаграждение за прехвърлени стоки, извършени работи, предоставени услуги, както и по всякакъв друг начин, който позволява да се приеме плащане за стоки (работи, услуги) от цифров финансов актив, освен ако не е предвидено друго във федералните закони“.

Както се казва в доклад на New York Times по-рано тази година, американските власти смятат, че някои руски компании, засегнати от санкциите, наложени срещу тяхната страна след нахлуването ѝ в Украйна, може да използват криптовалута, за да заобиколят тези ограничения. Стойността на биткойн дори скочи за няколко дни след началото на инвазията през февруари.

Въпреки това руските власти не са много големи почитатели на цифровите активи: Централната банка на Русия призова за пълна забрана на криптовалутата. Това най-вероятно не се случи, защото Министерството на финансите на Русия се противопостави на идеята и смяташе, че е необходимо да се позволи развитието на крипто технологията. След 10 дни законът ще влезе в сила и ще направи плащането с крипто незаконно в страната. На практика обаче руснаците все още могат да инвестират в криптовалути като биткойн и вероятно да продължат да ги копаят.

Снимка: Unsplash

Виж още: Дали смартфоните ще успеят да изпратят DSLR в забвение?