Човешките и компютърните мозаци са различни. Човешкият е наистина добър в критичните анализи. Компютрите са наистина добри в работата с много данни. Човешкият мозък е енергийно ефективен. Тези на компютрите се нуждаят от 100 милиона пъти повече енергия, отколкото човешкя мозък, за да изпълняват подобни познавателни задачи.

Ето защо изследователи и фирми са заинтересовани от чипове със структури, които имитират човешкия мозък, известни също като невроморфични компютри. TrueNorth на IBM е един от тези чипове. Той има 4096 компютърни ядра, които поддържат около един милион дигитални мозъчните клетки и 256 милиона връзки. Информацията пътува по тези връзки - точно както го прави и в човешките синапси.

Тази седмица Ерик Рю, вицепрезидент на научните изследвания на Samsung Advanced Institute of Technology, показа как TrueNorth може да помогне на компютър по-добре да разпознава жестове с ръце, докато се използва една десета от енергията, която се използва от типичните телефони. Samsung не е първата компания, която използва чипа. Lawerence Livermore National Lab използва същия чип за изследвания на сигурността в кибернетичното пространство. Военновъздушните сили на САЩ го използват, за да откриват необичайни събития в клипове и да изграждат по-интелигентни автономни роботи.

Samsung е вградила TrueNorth в своя Dynamic Vision Sensor, който използва чипа, за да разпознава изображения при 2000 кадъра в секунда.

 

Прочетете и това: Seagate създаде 60 TB SAS SSD в 3.5-инчов формат

 

Тагове: