Замърсяването с пластмасови отпадъци е сред най-големите тежести за околната среда. Вярвате или не, всяка година се изхвърля достатъчно пластмаса, за да се обиколи цялото земно кълбо четири пъти. Дори по-лошо, смята се, че 50 процента от пластмасата на тази планета се използва само веднъж, преди да бъде изхвърлена.
За да спре замърсяването с пластмасови отпадъци, управата на град Сан Франциско в САЩ току-що направи нещо историческо: тя превърна Сан Франциско в първия град в Америка, който забрани продажбата на пластмасови бутилки за вода.
Този ход е част от глобално движение за намаляване на огромното количество отпадъци от пластмасови бутилки. През следващите четири години забраната ще преустанови продажбите на пластмасови бутилки за вода, които съдържат 21 унции (595 грама) или по-малко течност. Отказът е допустим, ако не е на разположение адекватен алтернативен източник на вода, съобщава GlobalFlare.
Тези, които нарушават забраната, могат да получат глоба до 1000 щатски долара, а това със сигурност ще е стимул да се инвестира в стъклени бутилки за многократна употреба. Забраната е "още една крачка напред в нашата цел за нулеви отпадъци", казва Джошуа Арсе, председателят на Комисията по околна среда на Сан Франциско.
Това не е първото усилие от страна на Сан Франциско да се ограничи замърсяването с пластмаса. В миналото Сан Франциско забрани найлоновите торбички и пластмасовите контейнери. До 2020 г. градът има за цел да няма отпадъци, които да постъпват в депа, т.е. всичко ще отива за рециклиране. Може би в бъдеще и други градове ще последват смелите стъпки на Сан Франциско, за да можем постепенното да се справим със замърсяването с пластмаса.
Прочетете още: Как да подобрим качеството на съня си с f.lux