Режисьорът Джоуи Хелмс създаде зашеметяващ пример за кинематографичен видеозапис на iPhone 14 Pro, допълнен с обучителен видеоклип за това как можете да направите същото.

Въпреки че Хелмс използва две добавки, това не е обичайният опит от типа „технически заснет на iPhone, но с помощта на пълен снимачен екип и десетки хиляди долари за осветление и комплект за кино“.

Разбира се, Хелмс е невероятно опитен видеооператор и монтажист и той признава, че въпреки че снимките може да са били с малко аксесоари, са били с доста разход на време. Той казва, че финалната му версия обикновено използва 1% до 5% от кадрите, които е заснел, и е сигурно, че прекарва много време и в монтажа – но това наистина показва какво може да се направи с достатъчно талант и отдаденост.

Видеото е обиколка на Чикаго от 2 минути и 15 секунди.

Първо, той казва, че е от съществено значение да се заключат както фокусът, така и експозицията, така че нито едно от двете да не се променя по време на клипа. Това е един от най-издаващите знаци, че някой просто снима с телефон в автоматичен режим. Той също така препоръчва подекспониране с две трети от стоп или пълен стоп, тъй като сензорът има тенденция да преекспонира.

Ако искате да контролирате и скоростта на затвора (а трябва), тогава ще трябва да използвате приложение за камера на трета страна, за да го направите. Хелмс използва Filmic Pro и снима с 24 кадъра в секунда. Това е стандартът за кино, тъй като създава много естествено изглеждащо движение.

Обикновено ще искате да използвате това, което е известно като правило за ъгъл на затвора от 180 градуса, което е просто технически начин да кажете, че при 24 кадъра в секунда искате скорост на затвора от 1/48 от секундата – с 1/50 от секундата достатъчно близо.

Обикновено ще бъде твърде ярко, за да снимате с тази скорост на дневна светлина, така че ще ви е необходим и променлив ND филтър, за да намалите светлината според нуждите. Ако вече имате ND филтър за специална камера, има различни начини да го прикрепите към iPhone; ако не го направите, най-простият вариант е евтина щипка. Това е този, който Helm използва.

Той използва DJI Osmo Mobile 6 за кардан, заедно с по-голям, но последният е просто защото вече го има.

Хелмс снима в ProRes, за което той предупреждава, че генерира наистина масивни файлове. Режисьорът прави това, за да му даде максимална гъвкавост за градиране на цветовете в редакцията.

Снимка: Joey Helms/YouTube

Виж още: Защо падат сателитите на SpaceX?