Само шест години след основаването си Intel създава важен момент в историята на компютрите. Вместо да произвежда чипове за много специфични цели, компанията проектира процесор, който може да се използва във всеки един случай. Пуснат на пазара като Intel 8080, той ще бъде признат за първия в света микропроцесор с общо предназначение и 50 години по-късно Intel чества успеха на малкия чип.

За всеки, който е сравнително нов в света на геймърските компютри или просто на компютрите като цяло, вероятно е трудно да си представи колко много са се променили технологиите за обработка през годините. Intel отбеляза 50-ата годишнина на 8080 с кратък блог и инфографика, в която някои от спецификациите на първия в света процесор с общо предназначение са сравнени с тези на най-новите чипове Core Ultra 200S на Intel.

Например, докато процесорът Arrow Lake се състои от 17.8 милиарда транзистора с минимален размер на характеристиките от 3 нанометра, Intel 8080 е имал до 6000 транзистора и размер на характеристиките не по-малък от 6 микрометра. Или ако искате да използвате същата скала като тази на чипа Core Ultra, старият процесор е имал 0.000006 милиарда транзистора и минимален размер на функцията 6000 нанометра.

Естествено, съвременният процесор е доста по-обемен в сравнение със стария модел, с обща площ на матрицата 243 квадратни милиметра. При Intel 8080 тя беше само 20 квадратни милиметра. Но макар че Arrow Lake заема 12 пъти по-голяма площ, в него са вградени около три милиона пъти повече транзистори. Благодарете за това на напредъка в силициевата литография или в случая с Arrow Lake - на TSMC.

Съвременното производство на чипове позволява транзисторите да се превключват с абсурдни скорости в целия процесор, а P-ядрата в такива като Core Ultra 9 285K могат да достигнат 5.8 GHz. Първоначално Intel 8080 стартира с тактова честота от 2 MHz (0.002 GHz), въпреки че по-късните версии могат да достигнат над 3 MHz.

Intel 8080 обаче не беше предназначен само за персонални компютри, тъй като захранва устройства като електронни касови апарати и автомати за аркадни игри, и в някои отношения това не се е променило. Процесорите на Intel са стандарт за вградените системи по целия свят, въпреки че когато става въпрос за машини за игри, този пазар почти изцяло принадлежи на AMD.

Ако ви се иска да видите Intel 8080 в действие, този онлайн емулатор върши чудесна работа и можете да заредите код, за да играете Space Invaders - една от най-продаваните аркадни игри на всички времена, задвижвана от малкия 8080.

Снимка: Unsplash/Intel Corporation

Виж още: Това е първият в света браузър с изкуствен интелект, който открива фалшифицирани клипове