Британският стартъп Surf Security пусна бета-версия на първия в света браузър, за който твърди, че има вградена функция, предназначена за разпознаване на дълбоки фалшификати, генерирани от изкуствен интелект.
Инструментът, достъпен чрез браузъра на Surf или като разширение, може да открие с до 98% точност дали лицето, с което взаимодействате онлайн, е истински човек или имитация на изкуствен интелект, заявиха от компанията.
Базираният в Лондон стартъп в областта на киберсигурността използва „военна“ технология за невронни мрежи, за да открива дълбоки фалшификати. Системата използва модели на пространството на състоянията (State Space Models), които откриват клонинги, генерирани от ИИ, на различни езици и с различни акценти, като анализират аудиокадри за несъответствия.
Новата функция е достъпна за аудиофайлове, онлайн видеоклипове или софтуер за комуникация, като WhatsApp, Slack, Zoom или Google Meet. Трябва само да натиснете бутон и системата ще провери дали аудиото - записано или на живо - е истинско или генерирано от изкуствен интелект. От Surf заявиха, че в бъдеще ще добавят към инструментариума на браузъра и разпознаване на изображения с изкуствен интелект.
Дълбоките фалшификати, които използват изкуствен интелект за създаване на убедителни фалшиви аудио- или видеоклипове, са нарастваща заплаха.
Само преди седмица изследователи от ВВС откриха фалшиви аудиоклипове на Дейвид Атънбъро, които звучат неразличимо от собствения глас на известния водещ. Различни уебсайтове и канали в YouTube използват фалшификатите, за да го накарат да каже неща - за Русия, за изборите в САЩ и др., - които той никога не е казвал.
Surf заяви, че е пуснала новия детектор за фалшификати, за да помогне за защитата на предприятията, медийните организации, полицията и военните по света от нарастващия риск от клониране на глас и образ с изкуствен интелект.
Снимка: Unsplash/Surf Security
Виж още: Вашият ИИ клонинг може да измами близките ви, но има проста защита