Какво знаем за Камбоджа?


Всъщност веднага можем да проверим в интернет и да получим информация за която и да е държава, но винаги има малко известни и любопитни факти, които е трудно да намерим и няма начин да разберем за тях, освен ако не сме били на конкретното място.

Вижте нашата галерия:

 

Жителите на Камбоджа - това са кхмерите.

 

Управлението на държавата е конституционна монархия с крал Нородом Сиамони. Начело на правителството е министър-председател.

 

Тук идват огромен брой китайски и южнокорейски туристи - това е една от малкото държави, където имената са дублирани не на английски а на корейски.

 

Ангкор-Ват е най-популярното за туристите място - ако попитате или направите анкета сред ходилите там, сигурно 95% ще кажат, че са били в този храм.

 

Кхмерите не понасят тайландците (и обратното).

 

В Камбоджа растат едни най-големите кокосови орехи в света.

 

Основното меню на кхмерите е говеждо месо и риба. Във всяка по-голяма локва може да се завъди риба - затова кхмерите не са много притеснени за прехраната си - може да хванеш риба  буквално навсякъде.

 

Да, Камбоджа е една от най-слаборазвитите страни в света, но е мит, че там все още ходят с автомати, убиват се хора, има глад, безпорядък и тотална нищета. От времето на Пол Пот в Камбоджа няма никакви военни действия.

 

Голямата част от кхмерите живеят в бараки, макар че доста от тях имат сателитна телевизия и нелоши телевизори, закачени на стените на тези бараки.

 

Образованието не е задължително, затова много родители карат децата си, преди да са завършили училище, да работят - знаеш колко е 3+8, значи си готов за работа.

 

Онези, които завършват училище, получават доста добро образование, като понякога децата може да знаят от два до пет чужди езика.

 

Изобщо - да срещнеш кхмер, говорещ на перфектен френски и английски, не е нещо изненадващо.

 

В Камбоджа  има най-много виетнамци, отколкото другаде по света, освен самия Виетнам, разбира се - те живеят там нелегално и никой не ги закача.

 

Университетите в Камбоджа са безумно скъпи за кхмерите, затова има царски указ, според който 1500 студенти годишно може да учат навсякъде по света за сметка на държавата. Поради скъпото обучение навсякъде може да срещнеш просещи студенти.

 

Особено нахални са тези от историческите факултети - те са навсякъде, където има скупчване на туристи, започват да разказват факти от историята на Камбоджа и търсят пари за предоставената услуга.

 

В банките ще ви обменят доларите във възможно най-дребни банкноти - тук е прието да се дава бакшиш навсякъде. Ако в магазина рестото е по-малко от долар, ти връщат в местната валута - риел.

 

Правила за движение по пътищата изобщо няма - колкото е по-голямо твоето превозно средство (всеки кхмер ползва някакво возило - мотор, странни триколки), толкова по-голямо преимущество имаш на пътя. Ако караш джип например, може да настъпиш газта - всички малки колички и мотоциклети ще ти правят път.

 

Единственото, за което може да те спрат на пътя, е липсата на каска - налагат ти глоба, която се записва на бележка, оневиняваща те до края на деня от други глоби за това провинение.

 

Краката според кхмерите са най-мръсната част на човека, а главата - най-чистата.

 

Фиктивните бракове са често срещано явление. Факт е, че за сватбено тържество не се нуждаят от много - слагат една маса на улицата, канят там гостите и ги гощават с храни и напитки. Сватбените подаръци се изразяват само в пари. След това обикновено двойката се развежда...

 

Усмивката е най-важният елемент в общуването. Виковете и караниците са лоша форма на възпитание - ако се държите зле, никой кхмер няма да  иска дори да ви погледне в очите, камо ли да говори с вас.

 

Задграничните паспорти не се сменяват - просто им се добавят нови листа. Изобщо - да видиш кхмер с "тлъст" задграничен  паспорт не е учудваща гледка.

 

Кхмерите се „облекчават" навсякъде, дори на обществено място, говорейки си с приятелите, те дори ще ви поздравят, ако минавате близо до тях в този момент.

 

Купуването на марихуана е възможно навсякъде - дори в полицейското управление.

 

Надценката на всеки вносен алкохол е точно един долар.

 

В аптеките може да ви направят експресен тест за малария.

 

Тук не може да разберат как е възможно приготвената вечерта храна да бъде  оставена за закуска.

 

Отглеждането на ориз е най-трудната и най-добре платена професия тук.

 

Голяма част от отглеждания ориз заминава директно за Китай. Може да се каже, че китайците купуват земи в Камбоджа, за да отглеждат ориз за собствени нужди.

 

Бялата кожа и блондините предизвикват възторг у кхмерите, които рядко виждат туристи, но колкото е по-висок статусът на човек, толкова са по-безразлични към цвета на кожата. Хората с висше образование се смятат за такива с висок статус.

 

Тук е развит секс туризмът, но повечето, които се предлагат, са не местни, а бедни девойки от Лаос и Бирма.

 

Кхмерите са мнoго гостоприемни - ще ви разкажат  и покажат всичко, може дори да ви почерпят и да се запознаят с вас.

 

Почти всеки турист иска да посети и провинцията Кампот - там расте прословутият „кампотски пипер".

 

Именно този пипер е и основен доход за кхмерите, печелейки от туристите „еднодневки", които не може да се върнат, отваряйки у дома си кутията с фалшив пипер от друг район.

 

В Камбоджа на границата задължително се взимат отпечатъци от пръстите.

 

За всеки кхмер истинският ад се нарича затвор - ако попаднеш в затвора за повече от три години, си труп.

 

Затворът представлява просто четири стени, между които ходят хора - отлично развлечение.

 

Има мит, който гласи, че кхмерите не пият мляко - това е отчасти вярно.

 

Лицензионният софтуер в Камбоджа е изключително евтин - буквално за стотинки може да се купи игра или сериозна програма.

 

Ако сте турист или знаете английски език, може да си намерите работа в училище като преподавател по английски, като дори няма да ви попитат на какво ниво знаете езика.

 

Повече в нашата галерия:




Тагове:
Още от Social