
Лагер на открито в Австрия, обитаван от хора през най-студената част на последния ледников период, може би е бил предназначен за лов на северни елени за кожи, което показва как местните жители са се адаптирали към екстремните температури в Европа.
Обектът, наречен Kамерн-Грубграбен, е бил интензивно обитаван преди около 24 000 - 20 000 години и съдържа най-голямото изобилие от инструменти, накити, артефакти и каменни структури в Европа по време на студения и безпощаден последен ледников максимум.
Последният ледников период е период на глобално захлаждане или заледяване, който бележи края на плейстоцена на цялата планета. Той започва преди 115 000 години и завършва преди 11 700 години, когато започва холоценът.
Хората (Homo sapiens) не са имали нужда да мигрират като повечето други видове през този ледников период.
Използвайки генетични данни, учените са доказали, че някои хора са останали в Централна Европа по време на последния велик ледников период. Досега по-голямата част от археологическата общност е смятала, че съвременният човек се е оттеглил в Южна Европа.
Екип от изследователи от университета в Борнмут във Великобритания е изследвал генетичната история на двадесет и три често срещани бозайници в Европа, включително Homo sapiens. Проучването показва, че хората, заедно с кафявите мечки и вълците, „вече са били широко разпространени в Европа в разгара на последния ледников период или без видимо убежище, или с убежища на север и юг“ според членовете на екипа Джон Стюарт и Джереми Сърл.
Обектът Камерн-Грубграбен в Долна Австрия е запазил едно от най-големите находки от каменни конструкции, литиеви и органични артефакти, лични украшения и останки от фауната от Последния ледников максимум в Европа. Забележително е, че останките от фауната свидетелстват за занимание само през зимата и са силно доминирани от северни елени (Rangifer tarandus), което показва доста селективен и тесен ловен фокус въпреки дългосрочния характер на обекта. Този тесен фокус контрастира с находките от по-стари обекти в региона, като граветските обекти Кремс-Хундщайг, Кремс-Вахтберг и Лангенлойс А, датирани от по-късен период, които показват основен фокус върху мамутите.
Учените смятат, че зимният лов на северни елени, освен ролята си в осигуряването на богати на енергия хранителни вещества и суровина за органични инструменти, е показателен и за фокус върху получаването на висококачествена суровина за дрехи. Козината на северните елени през зимата е особено ценна и удобна за производството на дрехи за студени условия. Заедно с открития голям брой игли, инструмент за стегнати и правилни шевове, нашите открития показват, че производството на дрехи и други продукти от кожа и козина е било важна дейност в Камерн-Грубграбен.
Снимка: Unsplash
Виж още: Голям екран и звук с новите Samsung Neo QLED и OLED телевизори и саундбари от Q серията