
Състоянието на Международната космическа станция (МКС) е тъжен показател за промяната на приоритетите на фона на съобщенията, че администрацията на Тръмп планира да намали финансирането на НАСА с 20%.
В продължение на години НАСА наблягаше на бюджетните проблеми и проблемите с остаряващия хардуер на МКС. Сега, по време на публично заседание на Консултативната група по аерокосмическа безопасност, служители на НАСА заявиха, че са „дълбоко загрижени“ за намаляващата безопасност на орбиталната станция.
Панелът посочи дългогодишни проблеми - пукнатини и изтичане на въздух, както и недостиг на средства. Те призоваха за по-голямо финансиране, за да се улесни приключването на операциите на МКС и да се предотврати потенциално катастрофално непланирано деорбитиране.
Членовете на комисията по безопасност на НАСА подчертаха нарастващите рискове, пред които са изправени операциите на МКС. Пукнатините на борда на космическата станция са дългогодишен проблем. През годините въздушни течове също са възпрепятствали операциите - източникът на един от тези течове беше установен благодарение на реещи се в безтегловност... чаени листа.
Към момента на изготвяне на доклада НАСА има за цел да деорбитира МКС до 2030 г. Космическата агенция е сключила договор със SpaceX за разработване на US Deorbit Vehicle (USDV) за безопасно отстраняване на МКС от орбита в рамките на този срок.
Въпреки това главният изпълнителен директор на SpaceX Илон Мъск може да попречи на работата. Наскоро той препоръча на НАСА да извади от орбита станцията по-рано. След публична разправия с бивш командир на МКС той заяви, че станцията е „изпълнила предназначението си“.
На свой ред, когато става въпрос за бюджетните съкращения на НАСА, които Тръмп предлага, Мъск наскоро заяви, че не може да се включи поради конфликт на интереси. Макар че комисията по безопасност на НАСА осъжда липсата на финансиране, новият им доклад може да помогне на Мъск да постигне своето.
Експертната група се спря на повишения риск, причинен от дългогодишни проблеми. Те включват течове в преддверието на модула „Звезда“ на станцията, наречено PrK. Инженери от САЩ и Русия от години разследват тези течове, без да установят източника.
Експертната група счита, че това е "една от най-големите ни тревоги“. Представители на НАСА и Роскосмос ще се срещнат по-късно този месец в Москва, за да обсъдят продължаващото разследване, както и да актуализират усилията за намаляване на рисковете. Междувременно ръководителите на МКС предприемат предпазни мерки. Те са ограничили потискането на въздуха в преддверието PrK, което свързва порта за скачване със станцията.
Накрая, групата обсъди и възможността за аварийно деорбитиране, преди да бъде разположен USDV. Неконтролираното деорбитиране би могло да бъде катастрофално, като космическата станция ще падне над населени места. Ако се стигне до изваждане от орбита на МКС преди да бъде доставен USDV, рискът за обществеността от отломки от разпадането на МКС ще се увеличи драстично.
Експертната група подчерта необходимостта от солиден бюджет, тъй като МКС е към края на експлоатационния си живот. Това е особено важно, като се има предвид фактът, че по последни данни Тръмп се стреми да намали драстично финансирането на НАСА.
Снимка: Unsplash
Виж още: Бъг в Outlook Classic заплашва да стопи процесора при писането на просто писмо