
Уран току-що получи малко повече време на разположение. Нов анализ на десетгодишни наблюдения с космическия телескоп „Хъбъл“ показва, че на Уран му трябват 17 часа, 14 минути и 52 секунди, за да завърши едно пълно завъртане - това е с 28 секунди повече от оценката, направена от космическия апарат „Вояджър 2“ на НАСА преди почти четири десетилетия.
През януари 1986 г. „Вояджър 2“ стана първият - и засега единствен - космически апарат, който изследва Уран, и с неговите данни астрономите определиха периода на въртене на ледения гигант на 17 часа, 14 минути и 24 секунди. Тази оценка се основава на радиосигнали, излъчвани от полярните сияния на бледо тюркоазената планета, и на преки измервания на магнитното поле. Тази цифра се превърна в основа за изчисляване на координатите на загадъчния свят и картографиране на неговата повърхност. Ново проучване показва, че учените може би трябва да преосмислят някои от тези карти.
Първоначалната оценка, базирана на данните от „Вояджър 2“, съдържаше присъщи несигурности, които доведоха до грешка от 180 градуса в географската дължина на Уран, поради което ориентацията на магнитната му ос се „изгуби напълно“ само няколко години след прелитането на космическия апарат. В резултат на това координатните системи, разчитащи на остарелия период на въртене, бързо губят своята надеждност, се посочва в изследването.
За да разреши този проблем, екип от астрономи под ръководството на Лоран Лами от Парижката обсерватория проследява движението на полярните сияния на Уран, като използва данни от космическия телескоп „Хъбъл“, събрани между 2011 и 2022 г. Проследявайки движението на тези светлинни прояви в продължение на малко повече от десетилетие, изследователите успяха да определят точно магнитните полюси на планетата и на свой ред да направят по-добра оценка на периода на въртене.
„Непрекъснатите наблюдения от „Хъбъл“ бяха от решаващо значение“, добави Лами в изявление. „Без това богатство от данни щеше да е невъзможно да открием периодичния сигнал с точността, която постигнахме.“
Този подход вече може да се използва за определяне на скоростта на въртене на всеки небесен обект с магнитно поле и полярни сияния не само в нашата Слънчева система, но и на екзопланети и други далечни светове, казват изследователите.
Според новото изследване актуализираната оценка на периода на въртене на Уран е осигурила много по-надеждна координатна система за ледения гигант, която се очаква да остане точна в продължение на десетилетия, докато бъдещите мисии могат да предложат още по-прецизни данни. Подобрената оценка може да бъде полезна и при планирането на бъдещи мисии до Уран, особено при определянето на орбитални обиколки и избора на подходящи места за навлизане в атмосферата, пишат учените в новото изследване.
Снимка: Unsplash/NASA
Виж още: Прочута японска подправка, създадена в Космоса, има приятен, макар и различен от оригинала вкус