Изследователите свързват прекарването на повече време в игра на видеоигри с повишаване на интелигентността на децата, което донякъде опровергава твърдението, че игрите са вредни за младия ум. Макар че разликата в когнитивните способности е малка и не е достатъчна, за да се докаже причинно-следствена връзка, тя е достатъчна, за да бъде забележима - а проучването от 2022 г. внимателно отчита променливите, включително разликите в генетиката и социално-икономическия произход на децата.
Междувременно гледането на телевизия и използването на социални медии изглежда не са имали положителен или отрицателен ефект върху интелигентността. Изследването трябва да се окаже полезно в дебата за това колко време пред екрана е подходящо за младите умове.
„Цифровите медии определят съвременното детство, но когнитивните им ефекти са неясни и горещо обсъждани“, пише екипът от Нидерландия, Германия и Швеция в публикувания си документ.
„Смятаме, че изследванията с генетични данни биха могли да изяснят твърденията за причинно-следствените връзки и да коригират обикновено неотчитаната роля на генетичните предразположения.“
Изследователите са разгледали данните за времето, прекарано пред екрана, на 9855 деца, всички от САЩ, на възраст 9 или 10 години. Младежите съобщават, че прекарват средно по 2.5 часа на ден в гледане на телевизия или онлайн видеоклипове, 1 час в игра на видеоигри и половин час в общуване в интернет.
След това две години по-късно те получават достъп до данните на повече от 5000 от тези деца. През този период участниците в проучването, които съобщили, че прекарват повече време от нормата във видеоигри, отбелязали увеличение на IQ с 2.5 точки над средното увеличение.
Увеличението на IQ точките се основава на резултатите на децата от задачи, които включват четене с разбиране, визуално-пространствена обработка и задача, фокусирана върху паметта, гъвкавото мислене и самоконтрола.
Важно е да се отбележи, че макар проучването да разглежда само деца в САЩ и да не прави разлика между видовете видеоигри (мобилни срещу конзолни), то все пак е ценна информация за игрите и IQ - и подкрепя идеята, че интелигентността не е фиксирана константа, с която се раждаме.
„Резултатите ни подкрепят твърдението, че времето, прекарано пред екрана, като цяло не влошава познавателните способности на децата и че играенето на видеоигри всъщност може да помогне за повишаване на интелигентността“, заяви неврологът Торкел Клингберг от Каролинския институт в Швеция.
Снимка: Unsplash
Виж още: Lenovo Yoga 7 2-in-1 14IML9 – удоволствие и мощ две в едно (РЕВЮ)