Тъй като постоянно използваме вода, повечето от нас имат интуитивно усещане за това колко време е необходимо на една капка вода да се образува и да падне. По-вискозните течности, като например масло, шампоан или мед, падат по-бавно в зависимост от това колко са гъсти, което може да варира в зависимост от концентрацията, температурата и др. Ако някога сте се опитвали да излеете меласа, знаете защо тя се използва като метафора за нещо, което се движи много бавно, но лесно можем да видим как капка от някоя от тези течности се образува и пада за няколко секунди.

Но какво да кажем за най-вискозното вещество в света? Колко време е необходимо, за да се образува падаща капка? Няколко минути? Един час? Един ден?

А може би между 7 и 13 години?

Експериментът с тази особена капка започва през 1927 г., когато един учен има особено предчувствие. Томас Парнел, физик от Университета на Куинсланд в Австралия, вярва, че катранената смола, която изглежда като твърдо тяло и се чупи като стъкло при удар с чук при стайна температура, всъщност е течност. Затова той организира експеримент, който ще се превърне в най-дълго продължилия и най-бавния експеримент на земята, за да провери хипотезата си.

Парнел изсипва разтопена смола в контейнер с форма на фуния, след което я оставя да се утаи и охлади в продължение на три години. Това било само за да се подготви експериментът, така че да може да започне. След това отворил дупка на дъното на фунията, за да провери колко време ще отнеме на смолата да се просмуче през нея, да образува капка и да падне от източника си.

Първата капка пада едва след осем години. За втората - девет години. Това са единствените две капки, при които Парнел е жив, преди да почине през 1948 г.

В експеримента на Университета на Куинсланд са отчетени общо девет капки. Първите седем капки паднали в интервал между 7 и 9 години, но когато след седмата капка в сградата бил добавен климатик, времето между капките се увеличило значително. Капките през 2000 г. и 2014 г. са се случили приблизително 13 години след предходната. Очаква се следващата да падне някъде преди края на десетилетието.

Въпреки че Парнел доказва хипотезата си много преди първата капка да падне, експериментът продължава да помага на учените да изследват и измерват вискозитета на катранената смола. Най-гъстата течна субстанция в света, катранената смола, е оценена като 2 милиона пъти по-вискозна от меда и 20 милиарда пъти по-вискозна от водата. Нищо чудно, че падането ѝ отнема толкова много време.

Снимка: Unsplash/John Mainstone/University of Queensland

Виж още: Lenovo Yoga 9 2-in-1 14ILL10 (AURA EDITION) – лаптоп с аура на победител (РЕВЮ)

 

Още от HiEnd