
В свят, в който все още има могъщи хищници, може да си помислите, че най-смъртоносното животно ще бъде нещо като голяма бяла акула, мечка гризли или друг подобен звяр. Със сигурност ще ви бъде простено да мислите така, като се има предвид колко голямо е медийното внимание към рядко нападение на голямо животно в наши дни. Най-смъртоносното животно в света обаче не е това, което очаквате. То не е нито свирепо, нито мощно, но въпреки това е причина за стотици хиляди смъртни случаи всяка година.
Преди да се потопим в историята на този убиец, трябва да изясним някои подробности, за да покажем колко заплашителен е той. Въпреки популярността на океанските хищници в културното ни съзнание, акулите убиват средно около 10 души по света всяка година (макар че през 2023 г. се наблюдава лек ръст в това отношение). В сравнение с падащите кокосови орехи (които убиват около 150 души всяка година), акулите наистина не заслужават толкова много страха, който пораждат.
Но какво да кажем за мечките? В Северна Америка има около 750 000 черни мечки, които бродят из природата. Колко души убиват те средно годишно? Един човек.
Когато става въпрос за фатални сблъсъци, дори кравите надминават мечките и акулите, тъй като само в САЩ те убиват между 20 и 22 души годишно.
Добре, големи и свирепи не са достатъчни, но какво да кажем за токсични или отровни? Паяците, обект на много страхове по целия свят, са причина за забележително малко смъртоносни ухапвания, особено след като през 20-ти век бяха разработени противоотрови. Същото обаче не може да се каже за ухапванията от змии. Световната здравна организация (СЗО) признава ухапванията от змии за „пренебрегвана тропическа болест“, тъй като всяка година около 140 000 души по света биват убивани от тях.
Въпреки трагичния характер на тази цифра, тя наистина не се конкурира дори с най-големия убиец в света.
Какво е то? (Не толкова) скромният комар.
Според Американската асоциация за борба с комарите това досадно насекомо убива над 1 милион души годишно. Други здравни органи смятат, че тази цифра може да е още по-висока и да достигне до 2-3 милиона смъртни случая всяка година.
Причината е, че комарите са преносители на различни болести, като най-смъртоносната от тях е маларията, която убива около 600 000 души всяка година.
Основните виновници за това са комарите от рода Anopheles. Женските комари предават маларийното заболяване на хората чрез ухапванията си. При смучене на кръв те отделят в кръвта плазмодии, род протозойни паразити. Тези паразити нахлуват и се размножават в червените кръвни клетки.
Маларията засяга предимно хората, живеещи в тропическите и субтропическите райони. В страните с най-висок процент на предаване на заразата най-уязвими са малките деца, които не са развили имунитет, както и бременните жени, чийто имунитет е променен от бременността.
Въпреки нарастващата наличност на различни форми на интервенция за превенция и лечение на болестта, тя продължава да причинява тежки загуби на отделни хора, семейства, общности и цели нации.
През последните години маларията започна да се превръща в по-голям риск за хората, живеещи в страни, които са по-малко запознати с нея. Въпреки че не е ендемична в САЩ, болестта се внася в по-голям брой, тъй като хората посещават страни, в които тя е ендемична. Подобна е ситуацията и в Южна Франция, където тя се превръща в спорадичен проблем.
Маларията не е единственото заболяване, пренасяно от комари. Треската денга, вирусна инфекция, също е често срещана в тропическите и субтропическите райони и е ендемична в някои части на САЩ. Въпреки че не е толкова тежка, колкото маларията, и повечето хора се възстановяват с течение на времето, тя все пак е много неприятна за тези, които я преживяват.
Съществуват и други болести, пренасяни от комари, включително вирусът на Западен Нил, който, макар и рядко с фатален изход, може да причини неврологично заболяване (в около 1 % от случаите), което може да доведе до смърт. Понастоящем няма специфично лечение за тази инфекция.
Общо взето, всяка година се стига до поне 1 милион смъртни случая. Така че, въпреки малкия си размер, комарите наистина са тревожен убиец по целия свят и с продължаващото изменение на климата могат да се разпространят в незасегнати досега райони.
Снимка: Unsplash
Виж още: Адаптиране или изтриване: Може ли мястото за съхранение в мозъка ви да свърши?