Изследователи в Източна Бразилия са открили необикновено място, където 9000-годишни петроглифи са издълбани само на сантиметри от това, за което се смята, че са следи от динозаври, датиращи отпреди 66 милиона години. Откритието, намиращо се в Серроте до Летрейро, селска археологическа зона в Параиба, може да промени разбирането ни за праисторическите хора и връзката им с фосилните артефакти.

Мястото е забелязано за първи път през 1975 г., но неотдавнашни проучвания с дрон разкриха пълния обхват на древните скални резби и забележителната им близост до динозавърските следи. Някои петроглифи се намират само на два-четири сантиметра от вкаменените следи.

Тези новодокументирани петроглифи се различават по стил и техника, което показва, че множество художници или поколения са допринесли за визуалния запис на мястото. Изглежда, че произведенията на изкуството са създадени от малки полуномадски групи от ловци и събирачи, които са живели в региона преди 9 400 - 2 620 години.

Екипът на проучването, публикувано в Nature, подчертава духовното или символично значение на мястото. Леонардо Тройано, координатор по въпросите на сътрудничеството и популяризирането в Националния институт за историческо и художествено наследство на Бразилия, обяснява, че подредбата на петроглифите около следите може да отразява дълбока културна връзка между древните хора и вкаменените останки, с които са се сблъскали.

„Древните надписи (т.нар. петроглифи), стратегически разположени около динозавърските следи, разкриват дълбока почит към фосилните следи сред древните общности на коренното население на Бразилия“, пише Трояно.

Това схващане насочва към забележителна пресечна точка на археологията и палеонтологията, където културният израз съжителства с естествената история. Обектът предлага рядка възможност да се проучи как ранните хора са интерпретирали и взаимодействали с вкаменените останки от много по-старо минало.

Трояно описва обекта като уникално съчетание на природно и културно наследство: „Находките свързват символите на предците с фосилните находки и подчертават връзката между местните хора и фосилите.“

Според изследователския екип значението на обекта надхвърля научните данни - той е част от това, което Трояно нарича наше „колективно културно наследство“.

"В крайна сметка този обект е доказателство за пътуването на нашия вид и за продължаващата човешка ангажираност с природния свят и неговия фосилен отпечатък (особено богат в Бразилия). Като такъв този специален обект представлява неразделна и уникална част от нашето колективно културно наследство".

Находката повдига интересни въпроси за ранното човешко познание, наблюдение и създаване на митове. Дали тези древни общности са разпознавали отпечатъците като принадлежащи на отдавна изчезнали същества? Дали тези образувания са били интерпретирани като част от духовен пейзаж, или са вдъхновявали разкази, които вече са изгубени във времето?

Въпреки че е малко вероятно тези праисторически хора да са имали научни познания за динозаврите, умишленото разположение на резбите до следите предполага съзнателно признаване на тяхното значение.

Снимка: Unsplash

Виж още: Запознайте се с планетата, която се върти перпендикулярно на звездите си