
Ако сте си мислили, че планетите обикалят само около звездите в ясно изразени плоски дискове, не сте прави. Учените са открили убедителни доказателства за странен вид планета - такава, която обикаля не само около едно, а около две кафяви джуджета, и то по радикална орбита, наклонена почти на 90 градуса спрямо техния собствен път.
Това новаторско откритие, заровено в танца на небесната механика, предполага първия известен случай на полярна циркумбинарна планета - планета, която обикаля около двойка звездни обекти перпендикулярно на орбиталната им равнина. Въпреки че някои астрономи подозираха, че подобно нещо може да се случи, това пренаписва част от правилата за това как могат да се формират и да се държат планетарните системи.
Астрономите са открили хиляди екзопланети - светове извън нашата Слънчева система. Повечето от тях се намират в еднозвездни системи като нашата Слънчева система. Няколко десетки обикалят около двойни звезди, танцувайки деликатно около две слънца, но геометрията им е съвсем различна. Новото откритие разчупва този модел. Тази планета не е плоска; тя е изправена.
Намираща се на около 100 светлинни години от нас в южната част на небето, системата, известна като 2MASS J15104786-2818174 - милостиво съкратена на 2M1510 - съдържа две кафяви джуджета. Кафявите джуджета не са съвсем звезди. Те са космически неудачници, които никога не са станали достатъчно масивни, за да запалят ядрен синтез. Двойката се върти една около друга на всеки 20,9 дни, завършвайки тесен, ексцентричен цикъл.
Само по този признак това е изключителна система, едва втората открита някога система от този тип. Но в нея се намира и първата екзопланета, откривана някога на траектория, която е под прав ъгъл спрямо орбитите на двете й звезди-приемници.
Става още по-интересно. Ориентацията на орбитата - линията, свързваща най-близката и най-далечната точка - се променя бавно с течение на времето в процес, известен като апсидна прецесия. При 2М1510 тази прецесия се случва в обратна посока, а ретроградната прецесия, както се нарича това, е много необичайна.
Казано по-просто, това е система, която има не една, а няколко много редки характеристики.
Учените забелязват планетата-наместничка не директно, а като наблюдават промените в орбитата на кафявото джудже с течение на времето. Бейкрофт и екипът му използват данни от инструмента UVES на Много големия телескоп в Чили, като проследяват радиалната скорост - колебанието на всяко кафяво джудже напред-назад. Прецизността е зашеметяваща: 47 метра в секунда, или малко над 160 км в час, въпреки слабостта на звездите.
С помощта на мощни модели и орбитални симулации те изключиха известни причини - обща теория на относителността, приливни сили, трета звезда далеч в системата и дори странни ефекти от въртенето. Нито една от тях не може да обясни скоростта или посоката на прецесията.
Единственото останало обяснение: планета, която обикаля перпендикулярно на двойката кафяви джуджета.
Откритието поставя под въпрос нашите предположения за това как се формират планетите. Повечето модели предполагат, че планетите се образуват от плоски дискове от прах и газ, които се въртят около звездите. Но полярните орбити изискват нещо съвсем различно - изкривен или неправилно подреден диск или някакво космическо тласкане, което е принудило планетата да влезе в странната траектория.
По същество това показва, че планетарната архитектура може да бъде изваяна от сложния гравитационен балет на двойните звезди и техните дискове. Това подсказва за екзотични пътища на формиране и миграция. При тях газовите облаци се усукват и въртят, за да създадат орбити, които са малко възможни. Това отваря вратата към скрита популация от планети, за които просто сме били слепи - светове, които не обикалят „около“ в обичайния смисъл на думата, а „над“ своите звезди в космическо колело.
Тъй като планетата не е била наблюдавана директно, не знаем точния ѝ размер или състав. Но дори и така, знаем достатъчно за нея, за да сме сигурни, че това е зашеметяваща находка. С тази нова полярна планета ни се напомня, че природата невинаги се вмества в рамките на границите. Планетите не винаги се въртят като часовникови стрелки. Някои от тях танцуват настрани, като смело се противопоставят на космическите очаквания.
Снимка: Unsplash/ESO
Виж още: Телефоните с Android скоро ще се рестартират сами, ако стоят неизползвани 3 дни