NASA не изпитва недостиг на пари, в това няма съмнение. Затова сега агенцията предлага 3 милиона долара на човек, който може да реши как да направи едно нещо в Космоса.
Космическата агенция има много предизвикателства в своята дейност, а паричната награда може да получи всеки, който може да им помогне с едно от тях. NASA продължава да работи по проект, който отново ще доведе хора на Луната, като първият екипаж от над 50 години насам ще кацне на повърхността ѝ през септември 2026 г.
Въпреки че НАСА вече е измислила как да изпрати хора на Луната, космическата агенция търси помощ за подобряване на устойчивостта на дългосрочните лунни мисии. По-конкретно, тя се интересува от нови начини за преработка на различни видове отпадъци, включително стари дрехи и опаковки за храна.
Ейми Камински, програмен ръководител на програмата „Награди, предизвикателства и краудсорсинг“, заяви: „Устойчивото функциониране е важно съображение за NASA, тъй като ние правим открития и провеждаме изследвания и далеч от Земята. С това предизвикателство търсим иновативните подходи на обществеността към управлението на отпадъците на Луната и се стремим да пренесем научените уроци обратно на Земята в полза на всички“.
NASA се надява да се пребори с техния проблем с помощта на наскоро обявеното предизвикателство LunaRecycle Challenge - конкурс в две фази, в който хората могат да участват, за да помогнат на агенцията да бъде по-устойчива, когато става въпрос за космически мисии.
Изпълняващият длъжността програмен ръководител на т.нар. Centennial Challenges Ким Кром добави: „Радвам се, че LunaRecycle Challenge ще допринесе за решения, свързани с технологичните нужди в областта на модерното производство и изграждането на бази. Много сме развълнувани да видим какви решения ще създадат нашите глобални конкуренти и сме нетърпеливи това предизвикателство да послужи като положителен катализатор за приближаване на агенцията и човечеството към изследването на светове извън нашия собствен“.
Няма съмнение, че NASA е сериозно отдадена на това да бъде по-устойчива, като в прессъобщение на нейния сайт се посочва, че агенцията „е ангажирана с устойчивото изследване на Космоса. Докато се подготвяме за бъдещи космически мисии с участието на хора, ще има нужда да се обмисли как различните потоци отпадъци, включително твърдите отпадъци, могат да бъдат сведени до минимум, както и как отпадъците могат да бъдат съхранявани, обработвани и рециклирани в космическа среда, така че да се налага връщане на Земята на малко или никакви отпадъци“.
Снимка: Unsplash
Виж още: Тайнственият космически самолет X-37B ще прави антигравитационни маневри в орбита