
Изграждането на най-големия телескоп в света достигна най-новата си точка с монтирането на купола на покрива и големите плъзгащи се врати, които ще закриват обсерваторията.
Европейската южна обсерватория (ESO) наскоро сподели нови снимки на напредъка на Изключително големия телескоп (ELT) - най-големия телескоп във видимата и инфрачервената светлина в света. В момента ELT се разработва на планината Серo Армасонес в чилийската пустиня Атакама и се очаква да види своята „първа светлина“ до 2028 г.
ESO сподели зашеметяващи гледки от строежа на ELT, включително една с величественото слънце, което изгрява зад телескопа на 12 април. Снимката е направена от Едуардо Гарсес от планината Сепо Паранал, където се намира Много големият телескоп на ESO, който е на около 23 км от ELT, като е запечатан силуетът на конструкцията на купола, заобиколен от строителна техника.
Според изявление на ESO наскоро ELT достигна значителен етап със завършването на една от плъзгащите се врати на купола и започна сглобяването на втората, което бележи най-високата точка от изграждането на купола.
Знамената на ЕSО и Чили бяха поставени на върха на купола на телескопа като част от церемонията по поставяне на покрива, проведена на 16 април, която включваше традиционно барбекю за работниците на обекта и беше предавана на живо за индустриалните и институционалните партньори, които празнуваха важния момент в Гархинг, Германия, се посочва в изявлението.
ЕSО сподели близък изглед на покривната конструкция на купола и две знамена, развяващи се от вятъра, който може да предизвика силни пориви в пустинята Атакама. Двете плъзгащи се врати, разположени на покрива на купола, се отварят странично и са предназначени да предпазват телескопа от суровата пустинна среда. Те ще бъдат затворени през деня, за да предпазват телескопа от нежелана светлина, и ще се отварят през нощта за астрономически наблюдения. Куполът включва и механизъм за запечатване на вътрешността, който не позволява навлизането на вятър, дъжд, прах и светлина.
Друга скорошна снимка на напредъка, направена на 14 април с помощта на една от уебкамерите на място, заснема яркия Млечен път над купола на телескопа, осветен от звездите, блестящи в нощното небе. През отворения покрив се вижда бялата рамка на основната конструкция на телескопа, която ще поддържа оптичното му оборудване, включително основното огледало с диаметър 39 метра - най-голямото, правено някога за оптичен телескоп.
Масивният купол е с диаметър 93 метра или колкото футболно игрище, а височината му е 80 метра. С огледало с ширина 39 метра ELT ще изучава Вселената във видима светлина, за да осигури по-подробен поглед върху потенциално обитаеми екзопланети, формирането на първите галактики, свръхмасивните черни дупки и природата на тъмната материя и тъмната енергия.
Снимка: Unsplash/E. Garcés/ESO
Виж още: Е-джип само за 20 000 долара: възможно, но без дисплеи и с прозорци, които да отваряте на ръка