В борбата срещу замърсяването с пластмаса има ново вълнуващо откритие: ларви на червеи, които могат да консумират полистирол. Те се присъединяват към малката група насекоми, за които е установено, че са способни да разграждат замърсяващата пластмаса, въпреки че за първи път е установено, че това прави вид насекомо, произхождащо от Африка.

Полистиренът, известен като стиропор, е пластмасов материал, който се използва широко в опаковките на хранителни продукти, електрониката и промишлеността. Той е труден за разграждане и поради това е издръжлив. Традиционните методи за рециклиране - като химическа и термична обработка - са скъпи и могат да създадат замърсители. Това беше една от причините, поради които учените искат да проучат биологичните методи за управление на този устойчив отпадък.

Малкият брашнен червей е ларвната форма на черния бръмбар Alphitobius. Ларвният период продължава между 8 и 10 седмици. Малките брашнени червеи се срещат предимно в птицеферми, които са топли и предлагат постоянна храна - идеални условия за растежа и размножаването им.

Въпреки че се смята, че малките червеи произхождат от Африка, те се срещат в много страни по света. Видът, който идентифицирахме в нашето изследване, обаче може да е подвид от рода Alphitobius. Провеждаме допълнителни изследвания, за да потвърдим тази възможност.

Нашето проучване изследва и чревните бактерии на насекомото. Искахме да определим бактериалните общности, които могат да подпомагат процеса на разграждане на пластмасата.

Нивата на замърсяване с пластмаса са критично високи в някои африкански държави. Въпреки че пластмасовите отпадъци са основен екологичен проблем в световен мащаб, Африка е изправена пред особено предизвикателство поради големия внос на пластмасови продукти, ниската степен на повторна употреба и липсата на рециклиране на тези продукти.

Като изучават тези естествени „пластмасояди“, учените се надяват да създадат нови инструменти, които да ни помогнат да се отървем от пластмасовите отпадъци по-бързо и по-ефективно. Вместо да пускаме огромен брой от тези насекоми на местата за боклук (което не е практично), можем да използваме произвежданите от тях микроби и ензими във фабрики, сметища и места за почистване. Това означава, че проблемът с пластмасовите отпадъци може да бъде решен по начин, който е по-лесен за управление в голям мащаб.

Снимка: Unsplash

Виж още: MSI Vector GP78HX 13V – повече мощ от всякога (РЕВЮ)