Учени от Австралийския национален университет са направили необичайно откритие на хиляди километри под повърхността на Земята: структура с форма на поничка в течното ядро на планетата ни. Мистериозният торус може да даде на изследователите нови сведения за това как завихрените течности, затворени в земното ядро, влияят на магнитното му поле, което ни предпазва от екстремната слънчева радиация.

„Не знаем точната дебелина на поничката, но заключихме, че тя достига на няколкостотин километра под границата между ядрото и мантията“, казва в изявление съавторът на изследването и геофизик от ANU Хървое Ткалчич. Както е описано в нова статия, публикувана в списание Science Advances, за да направят откритието си, учените са изследвали затихващите ударни вълни при земетресения.

„Своеобразната структура оставаше скрита досега, тъй като предишните изследвания събираха данни с по-малко обемно покритие на външното ядро, като наблюдаваха вълни, които обикновено бяха ограничени в рамките на един час след времето на възникване на големите земетресения“, обяснява Ткалчич.

„Успяхме да постигнем много по-добро обемно покритие, тъй като изследвахме реверберационните вълни в продължение на много часове след големите земетресения“, добави той.

Външното ядро на Земята - лента от течен метал с дебелина около 2400 километра - е съставено предимно от желязо и никел. Учените смятат, че летливото завихряне на тази желязна течност създава магнитното поле на планетата.

Новооткритата структура на поничка, при която това завихряне изглежда се забавя значително, може да хвърли нова светлина върху естеството на защитния магнетизъм на нашата планета.

„Откритията ни са интересни, защото тази ниска скорост в течното ядро предполага, че в тези региони имаме висока концентрация на леки химични елементи, които биха довели до забавяне на сеизмичните вълни“, каза Ткалчич. „Тези леки елементи заедно с температурните разлики помагат за раздвижването на течността във външното ядро.“

Bсе още предстоят много изследвания, за да разберем напълно как иначе безмилостният център на нашата планета е позволил на живота да процъфти на повърхността ѝ.

„Все още има мистерии за външното ядро на Земята, които предстои да бъдат разгадани, което изисква мултидисциплинарни усилия от сеизмологията, физиката на минералите, геомагнетизма и геодинамиката“, казва в изявление съавторът на изследването и наблюдателен сеизмолог от ANU Сяолун Ма.

„Магнитното поле е фундаментална съставка, от която се нуждаем, за да се поддържа животът на повърхността на нашата планета“, добави Ткалчич, твърдейки, че последните им открития могат да „насърчат повече изследвания за магнитното поле както на Земята, така и на други планети“.

Снимка: Unsplash

Виж още: Тази съвременна операционна система всъщност може да се побере на дискета (ВИДЕО)