
Украинският стартъп SorbiForce направи голям пробив, като превърна селскостопанските отпадъци в прототип на органична батерия без метали в опит да се пребори с въздействието на конвенционалните батерии върху околната среда.
Освен селскостопански отпадъци базираната в Аризона компания за съхранение на енергия твърди, че не е използвала нищо друго освен въглерод, вода и сол, за да разработи първата в света наистина устойчива батерия.
Екипът, ръководен от материалолога Серхий Камински, главен изпълнителен директор и съосновател на SorbiForce, стига до идеята, след като осъзнал, че селското стопанство генерира до 2.1 милиарда тона отпадъци всяка година. Освен това ограничените и често опасни методи за рециклиране на конвенционалните батерии допълнително подчертават спешната нужда от по-безопасни и устойчиви решения.
„При сегашния начин на проектиране на системите за съхранение на енергия и батериите те имат наистина големи последствия за устойчивостта на планетата“, казва Кевин Дролет, главен организационен директор на компанията.
За да създаде иновативната батерия, Камински събира екип от експерти в края на 2010 г., което в крайна сметка им осигурява място в инкубатора за стартиращи предприятия на Центъра за иновации към Университета на Аризона. „Наистина се хванахме за идеята, че отпадъците са стойност и че от тях може да се извлече капиталово предприятие“, подчертава Дролет.
След дългогодишни изследвания екипът разработва сорбционни батерии, които използват три физични процеса за прехвърляне на електрони през ултрапорест въглероден слой в сърцевината, като ги преместват от катода към анода. Според екипа, тъй като и двата електрода са изработени от въглерод, батерията е напълно незапалима.
Но може би най-поразителното е, че в края на живота на една клетка 95% от батерията може да бъде разградена до органични материали, а останалите компоненти могат да бъдат използвани повторно.
Освен това Дролет отбелязва, че за разлика от литиево-йонните (Li-ion) батерии, които често се превръщат в токсични пластмасови отпадъци или представляват опасност за безопасността при рециклиране, клетките SorbiForce не представляват риск от експлозия, термично прекъсване или токсични течове благодарение на химията си без метали и дизайна на затворен цикъл, дори ако бъдат намалени наполовина.
Докато стартъпът се подготвя за първоначалните си пилотни проекти с мощност от 60 kWh до 150 kWh, планирани за втората половина на годината, в момента той се стреми да набере 5 милиона долара първоначално финансиране преди приключването на кръга. Дролет е убеден, че ниските разходи и голямото търсене ще помогнат на компанията да се разшири бързо.
„В сравнение с литиево-йонните батерии нашите капиталови разходи са много по-ниски, тъй като солта и материалите за батерията са в огромно изобилие тук, в САЩ“, завършва Дролет.
Снимка: Unsplash
Виж още: Ако не беше онзи астероид, вероятно динозаврите още щяха да споделят планетата с нас