
Зрението ви може да е достатъчно добро, за да прочетете уверено дребния текст при очен лекар от няколко метра разстояние, но със сигурност не може да се сравнява с ново устройство, демонстрирано наскоро от изследователи, което успя да сканира малки отделни символи от текст от разстояние 1.36 километра.
Интерферометрията на интензитета използва различен подход към изображенията от конвенционалните камери: вместо да измерват светлинните вълни директно, тези устройства измерват начина, по който светлината се отразява и интерферира със самата себе си, след което съставят изображение от тези данни.
Ново проучване, ръководено от изследователи от Китайския университет за наука и технологии, тества инструмент, който излъчва осем инфрачервени лазерни лъча, насочени към определена точка в разстояние.
След това бяха използвани два телескопа за улавяне на интензитета на светлинните отражения. Чрез внимателно калибриране на осемте лазерни лъча, осветяващи целта, изображението може да бъде реконструирано чрез сравняване на вариациите между показанията от двата телескопа.
„Чрез експерименти на открито успешно заснехме цели с милиметров мащаб, разположени на 1.36 км разстояние, постигайки подобрение на разделителната способност с около 14 пъти над дифракционната граница на един телескоп“, пишат изследователите в публикуваната си статия.
Камери с голям обхват като тази се използват навсякъде - от космически телескопи до дистанционни сензори, а използваният тук метод може да се справи с атмосферната турбуленция и по-добре да управлява несъвършенствата в настройката на камерата.
Чрез настройката, описана в новото им проучване, изследователите успяха да четат точно букви с резолюция от 3 мм. Използването само на един от телескопите, разположени тук, на същото разстояние, би довело до резолюция от 42 мм. Това е голямо подобрение и показва потенциала на интензитетната интерферометрия.
Използвана за първи път в космически обсерватории, сега виждаме технологията да се използва по различни начини на Земята, особено в експерименти с напреднала физика. Преди това подходът е бил използван за откриване на много ярки далечни звезди или по-близки обекти, осветени от близък източник - така че това е ново развитие.
„Приложението на активна интензитетна интерферометрия с дълга база е обещаващо за напредък в оптичното изобразяване и сензори с висока резолюция“, пишат изследователите.
Начинът, по който фотоните светлина се групират и могат да бъдат интерпретирани чрез тази технология, всъщност е квантов ефект, който не би бил предвиден от нормалната физика, и това е една от ключовите части на високата резолюция тук.
Възможни са допълнителни подобрения в начина, по който се управляват инфрачервените лазерни светлини. Съществува и възможност за добавяне на алгоритми с изкуствен интелект към системата, за да се интерпретира по-точно специфичен текст и форми.
Снимка: Unsplash/Liu et al., Physical Review Letters, 2025
Виж още: HUAWEI WATCH FIT 4 Pro – функционалният смарт часовник (РЕВЮ)