Китайският производител на роботи Dobot Robotics представи своя хуманоиден робот Atom, който приготвя вкусна пържола. Макар и достатъчно впечатляващ, истинският подвиг беше фактът, че роботът беше управляван дистанционно от 1800 км, използвайки виртуална реалност (VR).

Компанията публикува кадри от събитието в акаунта си в WeChat. Във видеото се вижда инженер, базиран в Гуандун, с VR очила, които заснемат жестовете му с ръце.

Според четириминутните кадри роботът, разположен на няколко мили разстояние в източната провинция Шандонг, е успял безупречно да копира жестовете на инженера в реално време. Движенията на робота са били достатъчно прецизни, за да изпълнява деликатни задачи, като например потупване на пържолата с кухненска хартия и наливане на олио за готвене в тиган.

Atom също така е успял да обърне пържолата с лекота и дори да поръси сол с пръсти, имитирайки човешка сръчност. Atom има точност от 0.05 милиметра. Въпреки това разработчиците в момента са способни да контролират само горната част на тялото на робота.

Компанията пусна модела Atom през март тази година на цена от около 27 500 долара (199 000 юана) за брой. Dobot отпразнува пускането на Atom с подобно кулинарно видео, показващо робота, който приготвя питателна закуска.

Хуманоидът има 28 степени на свобода и е оборудван с ръце с пет пръста, които му позволяват да изпълнява задачи като приготвяне на закуска (поставяне на препечен хляб, маруля и плодове) и наливане на мляко. Той също е способен да ходи с човешка походка. В момента само горната част на тялото се контролира чрез VR шлем, докато ходенето остава автономно или ограничено.

Последната демонстрация е от решаващо значение за компанията, за да покаже, че телеоперацията с висока прецизност е възможна на дълги разстояния. За тази цел тя служи като доказателство за концепцията за използване на хуманоидни роботи в опасни (напр. атомни електроцентрали) и недостъпни (напр. Космоса).

Тя също така служи, за да покаже, че телеоперацията е възможна за задачи, които изискват прецизност (напр. хирургия, домакинска работа). НАСА разполага с подобна технология със своя хуманоид Valkyrie, но космическата агенция все още не е решила мрежовите предизвикателства за контрол на дълги разстояния по начина, по който Dobot току-що го направи.

Снимка: Unsplash

Виж още: Учени се натъкнаха на мистериозна форма на живот, която все още не могат да обяснят