Всички сме чували за потъналия свят на Атлантида, но знаете ли за т.нар. Изгубен град под водата?

Тази конкретна подводна находка все още не е превърната във филм на Disney, тъй като е открита случайно. През 2000 г. специалисти изпращат роувъри, за да изследват скалист подводен пейзаж, но вместо това откриват град на 120 000 години.

На 700 метра под повърхността на Атлантическия океан се намирало хидротермално поле, често описвано като геоложка област, в която гореща вода циркулира под повърхността на Земята. То е разположено западно от Средноатлантическия хребет и се твърди, че районът е най-дълготрайната вентилационна среда в морето.

Сега учените смятат, че Изгубеният град може да разкрие произхода на живота и дори възможностите за живот на други планети.

Елементите на подводната зона включват древни стени, за които се смята, че са на поне 120 000 години, с комини, изхвърлящи газове с температура 104 градуса по Фаренхайт, и монолит, наречен на гръцкия бог на морето Посейдон. Въпреки суровите условия Изгубеният град е дом на изобилие от обитаващи океана същества, като охлюви, микробни общности и различни ракообразни. Смята се, че тези животни се хранят от изворите на полето, които според сведенията изплюват водород, метан и други газове. Микробиолозите твърдят също, че животни, като раци, скариди и змиорки също обитават средата.

Въпреки това, като се има предвид, че в Изгубения град има явна липса на кислород, тези водни обитатели са рядко срещано явление. Учените твърдят, че хидротермални полета като това, което са открили в Атлантическия океан, вероятно съществуват и другаде.

И все пак находката на Изгубения град остава единствената, до която досега са успели да стигнат дистанционно управлявани превозни средства.

Говорейки за древната екосистема, микробиологът Уилям Брейзълтън заяви пред Smithsonian през 2018 г.: „Това е пример за вид екосистема, която би могла да бъде активна на Енцелад [спътник на Сатурн] или Европа [спътник на Юпитер] точно в този момент, а може би и на Марс в миналото“.

След откриването на обекта има многобройни призиви за опазването му поради неговото значение. През 2018 г. Полша получи правото да изследва 10 000 кв.км от Средноатлантическия хребет за добив на полезни изкопаеми. Говорейки за решението, ученият, ръководил откритието, д-р Гретхен Фрух-Грийн заяви, че изследователите рискуват да унищожат Изгубения град.

„Можем да унищожим това място, преди да сме го разбрали – преди наистина да можем да оценим значението на тези уникални бели кули и тези много странни течности, които излизат от дъното на океана“, каза тя пред Sky News. „Значението на това за разбирането на произхода на живота и за разбирането на процесите в ранната Земя.“

Снимка: Unsplash

Виж още: Lenovo Yoga 9 2-in-1 14ILL10 (AURA EDITION) – лаптоп с аура на победител (РЕВЮ)