Една скала на Марс се оказа дом на изненадващо жълто съкровище, след като Curiosity случайно счупи незабележимата ѝ външна обвивка. Когато марсоходът претърколи 899-килограмовото си тяло върху скалата през май, скалата се разчупи и разкри жълти кристали сяра.

Въпреки че сулфатите се срещат доста често на Марс, за първи път на Червената планета е открита сяра в чист естествен вид.

Още по-вълнуващото е, че каналът Гедиз Валис, където Curiosity намери скалата, е осеян със скали, които подозрително приличат на сярната скала, преди да бъде раздробена, което предполага, че по някакъв начин на някои места там може да има изобилие от елементарна сяра.

„Да откриеш поле от камъни, направени от чиста сяра, е като да намериш оазис в пустинята“, казва Ашвин Васавада, учен по проекта Curiosity от Лабораторията за реактивно движение на НАСА.

„Това не би трябвало да е там, така че сега трябва да го обясним. Откриването на странни и неочаквани неща е това, което прави изследването на планетите толкова вълнуващо“.

Сулфатите са соли, които се образуват при смесването на сяра, обикновено под формата на съединение, с други минерали във водата. Когато водата се изпари, минералите се смесват и изсъхват, оставяйки сулфатите. Тези сулфатни минерали могат да ни разкажат много за Марс, например за историята на водата му и за това как е изветрял с течение на времето.

Чистата сяра, от друга страна, се образува само при много тесен набор от условия, които не са известни в района на Марс, където марсоходът направи своето откритие.

Все още има много неща, които не знаем за геоложката история на Марс, но откриването на количества чиста сяра, които просто се мотаят по марсианската повърхност, предполага, че има нещо доста голямо, за което не знаем.

Снимка: Unsplash/NASA

Виж още: Земята се е наклонила с 80 сантиметра. Това не трябва да се случва