Поколения наред хората са се взирали в звездите и са се чудили за крайната съдба на Вселената. Дали ще се разшири завинаги в студената пустота, или ще срещне по-драматичен край?

Ново проучване, публикувано от физици от университета „Корнел“, университета „Дзяо Тун“ в Шанхай и други институции, показва, че най-накрая може би имаме отговор и той е изненадващо конкретен.

Използвайки данни от редица астрономически изследвания, включително изследването на тъмната енергия и спектроскопския инструмент за тъмна енергия, изследователите са разработили модел, който предсказва, че нашата Вселена ще завърши с „голям срив“ след около 33.3 милиарда години.

Тъй като понастоящем Вселената е на 13.8 милиарда години, това означава, че до падането на завесата остават около 20 милиарда години.

Това предсказание оспорва дългогодишното предположение, че Вселената ще се разширява вечно. Вместо това се предполага, че след като достигне максималното си разширение след около 7 милиарда години, Вселената ще започне да се свива, докато всичко не се срине отново в една точка.

Ключът се крие в разбирането на тъмната енергия - мистериозната сила, която съставлява около 70 процента от Вселената и стимулира нейното разширяване. Дълго време се предполагаше, че тъмната енергия се държи като космологична константа, поддържайки постоянно налягане, което изтласква пространството безкрайно.

Последните наблюдения обаче показват, че тъмната енергия всъщност може да бъде динамична. Изследователите предлагат модел, включващ свръхлека частица, наречена аксион, в комбинация с така наречената отрицателна космологична константа.

Мислете за него като за голям ластик. Първоначално Вселената се разширява, тъй като тази „гумена лента“ се разтяга. Но в крайна сметка еластичната сила става по-силна от разширението, което кара всичко да се сгъне отново.

Според новия модел Вселената продължава да се разширява, но с постепенно забавящ се темп, докато след около 7 милиарда години достигне максималния си размер - около 69% по-голям от днешния. След това започва постепенно свиване, тъй като гравитационните сили и отрицателната космологична константа вземат превес, което води до бърз колапс в последните моменти.

Важно е да се отбележи, че тази прогноза е свързана със значителна несигурност. Изследователите признават, че моделът им има големи граници на грешка поради ограничените данни от наблюденията. Отрицателната космологична константа, която определя тяхната прогноза, остава силно спекулативна и все още са възможни алтернативни сценарии, включително вечно разширяване.

Това, което прави изследването особено вълнуващо, е не само предсказанието, но и фактът, че скоро ще можем да го проверим. Няколко големи астрономически проекта, които ще стартират през следващите години, ще осигурят много по-прецизни измервания на поведението на тъмната енергия, което може да потвърди, уточни или напълно да изключи сценария за Големия срив веднъж завинаги.

Дори и да се потвърди, отброяването на 20 милиарда години едва ли представлява непосредствена криза. В перспектива сложният живот на Земята съществува само от около 600 милиона години. Двадесет милиарда години представляват толкова голям период от време, че Слънцето ще е умряло, а нашата галактика ще се е сблъскала с Андромеда много преди да започне космическият колапс.

Въпреки това изследването представлява забележително постижение в разбирането ни за Космоса. За пръв път учените са разработили конкретна, проверима прогноза за крайната съдба на всичко съществуващо, която ни дава конкретен график за възможно най-драматичното събитие - края на самата Вселена.

Снимка: Unsplash/NASA/WMAP Science Team

Виж още: Този хуманодиен робот, управляван с дистанционно, приготви пържола от разстояние 1800 км