Група японски учени от университета Кейо, под ръководството на професор Шигеру Ватанабе, доказва, че гълъбите (Columba livia) се разпознават на картинка по-добре от малките деца, съобщи Мембрана. До този момент беше известно, че такива способности притежават само хората, приматите, слоновете и делфините.

Що се отнася за дълбочината на визуалните познавателни способности, то учените преди време установиха, че тези птици са способни да различават лица на хора на фотографии и даже картини на различни художници. Японците продължили този експеримент и показали на пет гълъба три видеосюжета. Първият показвал самите тях в реално време като в огледало. Вторият клип бил с техните действия няколко секунди назад във времето, а третият с кадри от няколко часа преди експеримента.

Птиците трябвало да клъвнат на определена страна, за да обозначат своя избор. Изследването преминало в два етапа. Първо, петте пернати трябвало да избират между видео №1 и №3. Гълъбите предпочели огледалното изображение. За да се докаже, че те разбират, че в кадрите са именно те, изпитателите им предоставили избор между второто и третото видео. Времето на забавяне на материала постепенно се увеличавало.

Ясно е, че ако гълъбите помнят своите действия, то те могат да изберат видеозаписа с последните си движения. Именно тези данни свидетелстват, че тези птици са способни да се разпознават.

В крайна сметка гълъбите показали, че помнят свои действия със задръжка от 5 до 7 секунди. Ватанабе и неговият екип не са правили подобен експеримент с деца, но цитират изследване на свои колеги от 2006 г. То доказвало, че средностатистическото тригодишно дете не е способно да направи същото като гълъба.

Тагове: