Психолози от университета Вандербилт в САЩ потвърдиха предположението, че професионалните музиканти не мислят като останалите хора. Тяхно изследване изяснило, че творческите личности по-ефективно използват, т. нар. дивергентно мислене (divergent thinking), което е всъщност различно, иновативно мислене. Те по-често задействат и двете части на предната кора на главния мозък, в сравнение с обикновените люде.

Учените искали да разберат как творческите личности решават нестандартни задачи. Затова избрали за експеримента музиканти. Те трябвало да използват двете си ръце като всяка от тях изпълнява отделна задача, а освен това трябва да чете нотите и да ги интерпретира в звуци. За да се постигне това е необходимо да се развиват активно и двете полукълба на мозъка.

Психолозите събрали две групи студенти от по 20 човека. Първата била от музиканти, свирили поне 8 години на различни клавишни, струнни, духови и ударни инструменти. Втората група била от младежи, които са далече от музиката.

В първия експеримент студентите били помолени да измислят колкото се може повече приложения на предмети от бита. След това те преминали тест по словесни асоциации. И в двата случая музикантите дали по-добри резултати.

При втората част на опита групите отново трябвало да мислят варианти за използването на обичайни предмети и същевременно да изпълняват проста контролна задача. Активността на мозъка била изследвана с помощта на спектроскопия в инфрачервения диапазон.

Когато измервахме активността на кората на главния мозък, видяхме, че опитните музиканти проявяваха различна (по качество, не по количество) работа на мозъка, заяви Брадли Фоли от университета в статия за списание Brain and Cognition, цитирана от Мембрана.

Учените установили, че музикантите като цяло притежават по-висок коефициент на интелигентност (IQ). Затова те поддържат теорията, че заниманието с това изкуство увеличава умствените способности на хората.

Тагове: