Колко често проверявате за новини и съобщения своя смартфон? Поне 40 пъти дневно? Според ново изследване – двойно повече. Работата на английски психолози е показала, че съвременните млади хора ползват смартфоните около два пъти повече, отколкото им се струва – средно по около 5 часа в денонощието.

 

Самият факт, че ползваме телефоните два пъти по-често, говори, че това поведение е станало автоматично, просто не го отчитаме“, пояснява един от авторите на изследването – Сали Ендрюс. Всъщност самото изследване не се отличава с някаква мащабност – подбирайки 23 доброволци, учените са инсталирали на телефоните им специално приложение, което следи за активността на собствениците, и са фиксирали използването на устройствата в продължение на две седмици. След този период данните са били събрани, а участващите в експеримента са били анкетирани с някои въпроси, оценяващи продължителността на използването на телефоните от тях за същите две седмици. Както станало ясно, строга зависимост между различните хора няма – средно доброволците са проверявали телефоните си по 85 пъти дневно, макар че са смятали, че са го правили не повече от 40-50 пъти.

 

Според събраните данни повечето сеанси за ползване на телефоните (55%) са били кратки – не по-дълги от 30 секунди. Най-големият брой такива бързи проверки е през деня, докато по-дългите сеанси са предимно вечерно време и през нощта.
Така че в крайна сметка участващите в експеримента са отделили средно по около 5 часа от своето време всеки ден. Тази прекалена зависимост от телефоните едва ли може да се нарече еднозначно лоша: „От нашите данни е трудно да се каже доколко това влияе на когнитивните способности“, казва Ендрюс. Но някои други изследвания показват, че постоянният достъп до смартфоните намалява аналитичните способности и логическото мислене – всеки може да „гугълне“ по всяко време.