Gallery "3858"
Физици от университета в Корнуъл разработиха технология, благодарение на която металните наночастици се самоорганизират в подредени структури. Образуваният порест материал може да се използва като ефективен катализатор за горивни елементи, работещи с водород, както и за някои промишлени процесори.
Полученият от изследователите материал се състои от атоми на платината, образуващи правилна структура с шестоъгълни пори с размер около 10 нанометра доста по-широки, отколкото разработваните до момента.
Същността на технологията се заключава в следното: наночастиците на метала с диаметър около 2 нанометра (10-20 молекули) се покриват с органичен материал, познат като лиганд.
Облечените наночастици на метала се потапят в разтвор на полимер, представляващ молекулярен скелет: той се състои от два типа дълги вериги, които се свързват една с друга, образувайки правилни структури.
Покриването на наночастиците с лиганд променя повърхностните им свойства и при смесването им с полимера, те се вграждат в неговата структура. Така учените карат наночастиците да се подреждат в правилни форми.
При следваща фаза от експеримента сместа от полимер и наночастици се загрява във вакуум.
При тези условия молекулите на полимера се спичат в твърд скелет. Повърхността на наночастиците на метала има много ниска температура на топене и поради това те също се спичат заедно.
След това учените продължили да загряват до по-високи температури, но вече в присъствието на въздух.
При това молекулите на лиганда и полимерния скелет изгорели и останали само наночастиците на метала, организирани в правилна структура.
С помощта на тази технология учените успели да получат късчета пореста платина с размер половин милиметър.
Изследователите смятат, че чрез нея може да се получават правилни образувания от различни метали.
Те виждат няколко възможни области на приложението им. Така например платината е един от най-добрите катализатори във водородните горивни клетки, а порестата структура позволява да се увеличи ефективността на използването й, като в същото време се намали количеството на скъпия метал в един елемент.
Порите образуват по-голяма повърхност, на която горивото може да контактува с платината.
Коментари (0)