Група учени от Университета в Арканзас под ръководството на професор Хан Сиок Сио проведоха доста необичайно изследване. Целта им била да проверят влиянието на осветените в студени, топли и неутрални тонове върху апетита на хората и съответно количеството храна, изяждано на един прием.
За провеждане на експеримента учените са избрали 112 човека – 62 мъже и 50 жени. Те били помолени да се въздържат от прием на храна през целия ден. На сутринта всеки участник в изследването бил настанен в отделна кабина с бяло, жълто и синьо осветление. На всички била предложена една и съща закуска, включваща омлет и палачинки. След като всеки от участниците изял толкова, колкото е пожелал, всички са попълнили специална анкета. Учените са сравнили първото впечатление от храната, нагласата за хранене, възприятието на аромата, както и общото количество погълната храна.
Според резултатите от изследването синята светлина в сравнение с жълтата и бялата значително намалява първото впечатление от вида на готовата храна. Мъжете, седящи в кабините със синя светлина, са изяли значително по-малко храна от останалите. В същото време тестовете не са потвърдили тази зависимост при жените.
По всичко личи, че причината е това, че продуктите в студено осветление изглеждат по-малко апетитни, тъй като се влошава първоначалното впечатление от вида на храната. Тъй като хранителни продукти със син или светлосин цвят практически не се срещат в природата, всичко, оцветено в тези цветове, несъзнателно бива отхвърляно от нас като негодно и дори опасно за употреба.
Изследователите предполагат, че разликата в резултатите между мъжете и жените е свързана с това, че нежният пол има по-чувствително обоняние, докато мъжката половина от човечеството разчита преди всичко на външния вид и визуалните образи. Учените отбелязват, че по този начин осветлението може да намали количеството на потребяваната храна без влияние върху общото възприятие на тази или онази храна. Резултатите могат да помогнат в разработването на нови методи за борба със затлъстяването – болестно състояние, от което цивилизацията ни все повече страда.