Растенията могат да поглъщат азотсъдържащи органични вещества от атмосферата и да ги превръщат в аминокиселини.
Това твърдят американски специалисти, изследващи трепетликоподобната топола Populus tremuloides.

Способността на растенията на поглъщат неорганичните съединения на азота, като амоняк и азотен двуокис е известна сравнително отдавна.
Вероятността листата на дърветата да могат да поглъщат органичните азотсъдържащи съединения също е обсъждана, но учените до сега нямаха експериментално потвърдени доказателства.
Органичният азот се произвежда от самите растения във вид на т. нар. летящи органични съединения.
Те се отличават с висока реактивност, като могат да образуват стабилни съединения с окисите на азота, отделяни от двигателите с вътрешно горене.

Учени от университета Пардю решили да проверят дали растенията могат да поглъщат и преработват органичното азотсъдържащо съединение 1-нитрокси-3-метилбутан.
За да могат да намерят следи от него, след като бъде преработено от растението те заменили обикновения изотоп на азота 14N с по-тежкия N15.
След като отгледали тополите в среда, съдържаща 1-нитрокси-3-метилбутан, учените изследвали листата им и определили съдържанието на азот 15N в две аминокиселини глутаминовата и аспарагиновата, които се образуват, когато растенията поглъщат азотсъдърщажи вещества.
Изследователите установили, че двете аминокиселини съдържат малко количество от тежкия изотоп на азота.
В контролните растения, отглеждани в отсъствието на 1-нитрокси-3-метилбутан не са открити следи от азот N15, пише списание Geophysical Research Letters.

На базата на тези резултати изследователите заключили, че органичните азотсъдържащи вещества трябва да са около 1% от всички поглъщани от растенията азотисти съединения.
За преработка на веществата, подобни на 1-нитрокси-3-метилбутана, растенията трябва да използват неизвестни на учените биохимични пътища.

Учените смятат, че получените от тях резултати могат да бъдат полезни за еколозите.
В силно замърсените региони се съдържа голямо количество азотни окиси.
Реагирайки с отделяните от растенията летящи органични съединения, те могат да образуват азотсъдържащи вещества, годни за преработка от самите растения.

За оценка на ефективността на използването на растенията за очистване на атмосферата са необходими допълнителни изследвания, категорични са учените.

Тагове: