Марсоходът Curiosity е успял да открие метан в атмосферата на Марс и е намерил органични молекули в извлечените в хода на сондирането на скалата Камбърланд материали. Съобщението е публикувано на сайта на НАСА, като това може би означава, че на планетата е имало или има живот.

Групата от учени, управляващи Curiosity, засега не може да установи източника на метан на Марс – той може да е от биологичен или от небиологичен характер, но трябва все пак да се вземе предвид, че на Земята 95% от този газ идва от микроорганизмите. За да бъде доказан живият произход на метана на Марс, ще са необходими допълнителни изследвания.

Молекулите, които са били открити в прахообразния материал, извлечен от скалите на Марс, може и да не са доказателство за това, че на Червената планета са съществували микроорганизми, но те разкриват едни много благоприятни условия за възникването на живот.

 

Марсоходът Curiosity сега е разположен в района на марсианския кратер Гейл на екватора на планетата. Предишно изследване от там показа, че на повърхността на Марс са съществували големи езера. Освен това учените предполагат, че атмосферата на Марс е могла да поддържа температури над нула градуса по Целзий.