Ако трябва да разпознаете Сатурн сред другите планети, най-вероятно ще е по известните му пръстени. Те са най-големите и ярки пръстени в нашата Слънчева система, разпростиращи се на повече от 280 000 километра от планетата и достатъчно широки, за да поберат шест Земи поред. Сатурн обаче няма да изглежда така дълго, защото пръстените му изчезват.

Това е вярно, пръстените на Сатурн изчезват, и то бързо. Всъщност много по-бързо, отколкото са очаквали изследователите. Сега Сатурн получава 10 000 кг пръстеновиден дъжд всяка секунда. Достатъчно бърз, за ​​да напълни басейн с олимпийски размери за по-малко от 30 минути.

Този дъжд е съставен от натрошените фрагменти от пръстените на Сатурн. Пръстените на Сатурн са до голяма степен съставени от лед и скални фрагменти. Които са постоянно бомбардирани: някои от UV светлина от Слънцето, докато други - от малки метеорни тела.

Когато замръзналите частици се сблъскат, те се изпаряват, генерирайки заредени водни молекули, които взаимодействат с магнитното поле на Сатурн, преди да паднат на планетата и да изгорят в атмосферата.

Пръстенообразният дъжд е известен от 80-те години на миналия век, когато космическият кораб на НАСА „Вояджър“ откри енигматични тъмни ивици, които се оказаха пръстеновиден дъжд, заключен в магнитните полета на Сатурн. Изследователите очакваха, че пръстените ще изчезнат напълно след 300 милиона години.

Въпреки това откритията от предишния сателит на НАСА „Касини“ рисуват по-мрачна картина. „Касини“ успя да получи по-ясен поглед върху количеството пръстеновиден прах, изсипващ се върху екватора на Сатурн, преди да се разбие на Сатурн през 2017 г.

Сондата ни показа още, че дъждът се излива по-силно от очакваното. Въз основа на тези подобрени измервания учените заключиха, че на пръстените им остават само 100 милиона години живот. В момента е трудно да си представим Сатурн без пръстени, но през по-голямата част от своето съществуване планетата е била гола като Земята. Докато Сатурн се е образувал преди около 4.5 милиарда години, изследванията показват, че пръстените са най-много на 100-200 милиона години, а това ги прави по-млади от някои динозаври.

Снимка: Unsplash

Виж още: 16 полезни хакa за умния ви телевизор, за които не подозирате