Дори със скоростта на светлината ще са необходими повече от четири години, за да се стигне до най-близката звездна система.
Излишно е да казваме, че бягството от Слънчевата система е много по-лесно на теория, отколкото на практика. Но според нов документ, публикуван в International Journal of Astrobiology, напреднала цивилизация може да направи точно това – като използва цяла планета като гигантски космически кораб.
С други думи според професора от Houston Community College Ирина Романовская една планета може да действа като спасителна лодка, позволявайки на цивилизацията да остави след себе си старата си звезда домакин.
„Предлагам извънземните цивилизации да използват свободно плаващи планети като междузвезден транспорт, за да достигнат, изследват и колонизират планетни системи“, пише Романовская.
Природата може би вече по невнимание е направила точно това, като е разхвърляла планети с обитаеми подземни океани из Космоса. Астрономите отдавна подозират съществуването на регион, обгръщащ Слънчевата система, наречен облак Оорт: регион в покрайнините на нашата система, за който се предполага, че е дом на малки ледени планети.
Ако използваме такъв свят, предлага Романовская, той би могъл да осигури всичко необходимо, за да оцелеем в дългото пътуване.
„Свободно плаващите планети могат да осигурят постоянна повърхностна гравитация, големи количества пространство и ресурси“, аргументира се тя. „Свободно плаващи планети с повърхностни и подземни океани могат да осигурят вода като консумативен ресурс и за защита от космическа радиация.“
Ако такава планета беше негостоприемна или твърде тъмна, професорът по астрономия предполага, че напредналите цивилизации може вече да са разработили технологии като термоядрен реактори, за да ги направят обитаеми.
Романовская предполага, че „космическите стопаджии“ биха могли един ден да използват обекти като Седна - планета джудже с ексцентрична орбита в нашата дълбока Слънчева система – като средство за бягство.
Един потенциален проблем с пътуването с такава планета обаче е, че нейното ядро може да остане без топлина и „в крайна сметка да не успее да поддържа океани от течна вода (ако такива океани съществуват)“, пише Романовская.
Те също така биха били наистина далеч от всякакви други ресурси, важни за оцеляването на цивилизацията.
„Следователно, вместо да направят свободно носещите се планети техни постоянни домове, извънземните цивилизации биха ги използвали като междузвезден транспорт, за да достигнат и колонизират други планетни системи“, заключава Романовская.
Теорията също така повдига интригуващата възможност изследователите на проекта SETI да се опитат да забележат всякакви извънземни, използващи планета като транспортно устройство.
„Предлагам възможни техносигнатури и артефакти, които могат да бъдат произведени от извънземни цивилизации, използващи свободно плаващи планети за междузвездна миграция и междузвездна колонизация, както и стратегии за търсене на техните техносигнатури и артефакти“, пише Романовская.
Което означава, че може да е възможно да зърнем една цивилизация по време на нейното голямо бягство – и може би да научим едно или друго, в случай че Слънцето застраши Земята, превръщайки се в смъртоносен червен гигант в далечното бъдеще.
Снимка: Unsplash
Виж още: Само за 200 години можем да завладеем звездите, твърди физик