Интернет е безкраен океан от информация, но далеч не всичко вътре е 100% истина. Дори и когато става дума за факти, те понякога са пречупени през призмата на публикуващия. Така че когато черпите сведения от Мрежата, не е лошо да се придържате към източници, на които имате доверие, и едновременно с това да подлагате всичко на съмнение. Добър съвет, нали? Само че явно голяма част от децата не го получават. 

 

Според изследване на Университета на Кънкетикът, САЩ, децата безъсловно вярват на всичко, което четат онлайн. В рамките на експеримента са участвали 53 седмокласници от Южна Каролина и Кънектикът. Те е трябвало да оценят дали един сайт, посветен на несъществуващия дървесен октопод, е достоверен източник на информация. (Този сайт е създаден от шегобиеца Лайл Запато още през 1998 г. и е пълен с изчерпателни данни, включително и илюстрации, за несъществуващия вид.) 87,5% от седмокласниците са били убедени, че уеб страницата е „достоверна”. Повече от половината от тях дори са заявили, че „много достоверна.” Малкият процент деца, които са я подложили на съмнение, всъщност наскоро са имали учебен час, посветен на недостоверната информация онлайн. По време на урока те детайлно са се запознали именно с творението на Лайл Запато.

 

Според ръководителя на изследването, професор Доналд Лю, това не е знак, че децата са по-глупави днес, отколкото в миналото. Причината за онлайн наивността им се крие в липсата на подходящо обучение в училищата. „Ние приемаме за даденост, че тъй като тези деца познават поп културата и се справят чудесно с Facebook, би трябвало да се справят чудесно с критическата оценка на информацията онлайн. В действителност те нямат такива умения.”

 

Тагове: