Тази седмица чухме, че Американското министерство на правосъдието разследва Apple заради опити на компанията да се отърве от безплатната версия на Spotify, чрез някои задкулисни сделки с музикалните лейбъли. Премахването на "Freemium" варианта на Spotify ще благоприятства бъдещото развитие на Beats Music, чийто старт се очаква най-рано през юни.
На пръв поглед това изглежда като добра идея, за да можем ние, като потребители, да плащаме за музиката, която създават музикантите по цял свят, но това е малко вероятно да се случи наистина.
Ето три причини, поради които Apple няма да успее да завърши начинанието си с успех:
Не може да победиш интернет
Без значение колко пъти различни компании са се опитвали да поставят ограничения върху съдържанието в интернет, потребителите винаги са намирали начини да заобиколят тези ограничения. В настоящата ера на интернет всичко се споделя и/или краде, особено музиката.
"Freemium" варианта на Spotify позволява на хората да слушат каквато музика искат, но с наличието на реклами. 80 на сто от абонатите на Spotify използват именно безплатната версия. Тези хора очевидно имат много висока толерантност към досадните реклами, но от Spotify се надяват да ги конвертират в потребители, които са готови да платят (и имат 25% успех), а не да се опитва да ги накара на сила да купуват музика.
Премахването на Freemium опцията не е гаранция, че тези слушатели ще започнат да плащат за услугата – това по-скоро е гаранция, че множество от тях ще намерят други източници, за да слушат музика безплатно в интернет, включително пиратство чрез mp3-ки. Нима искаме да се върнем към ерата на нискокачествените mp3-ки?
Американското Министерство на правосъдието не харесва практиката на Apple
Според доклад на The Verge в допълнение към настоятелните опити да се убедят звукозаписните компании да не подновяват лицензите си със Spotify, Apple също са предложили да платят музикалната лицензионна такса на YouTube на Universal Music Group, ако UMG се съгласи да изтегли своята музика от сайта за видео споделяне.
Ако тези твърдения са верни, Apple може да се окаже в нарушение на анти-търговските закони, а това е поставило Министерството на правосъдието и Федералната търговска комисия на САЩ в повишена „бойна“ готовност. Вътрешни източници казват, че те вече разследват потенциалните закононарушения.
Apple не се нуждаят от тези пари
Трите големи звукозаписни компании - Universal, Warner и Sony притежават част от Spotify. Тези лейбъли имат пряк интерес от Spotify и Spotify ще направи всичко възможно те също да бъдат щастливи. Според същия доклад Universal са платили зашеметяващите 1 млрд щатски долара, за да подновят договора си за лицензиране със Spotify.
От друга страна, Apple изостава в бизнеса със стрийминг на музика и затова се опитва да възстанови старото си влияние. Нещо повече - основният фокус на Apple е да създаде нова платформа, с която да продава физически продукти и да съживи iTunes. Премахването на "Freemium" абонамента на Spotify по-скоро ще доведе до негативен ефект за Apple, а потребителите ще накажат компанията от Купертино, както те си знаят. Досещате се как, нали?
Така че "Freemium" потребители бъдете спокойни - и за в бъдеще ще можете да се възползвате от безплатния музикален стрийминг на Spotify.
Прочетете още: Музикалната стрийимиг услуга Grooveshark спира работа след натиск от лейбълите