Късно вчера Apple пусна първия голям ъпдейт за iOS 7 — 7.1. След няколко малки актуализации и сериозно забавяне Джони Айв и компания най-накрая са готови. Изглежда новото софтуерно ръководство на Apple разчита на по-редки ъпдейти с повече съдържание, тъй като първият голям ъпдейт на iOS 7 се забави почти половин година. Давайки ново начало на мобилната си платформа за изключително кратък период от време (след уволнението на Скот Форстал) и с променен екип, iOS 7 далеч не бе перфектна. Основната цел на iOS 7.1 е да се справи с най-сериозните проблеми и да отстрани крайностите от гледна точка на визуална естетика и ползваемост. С някои малки изключения мисията е изпълнена.

 

Край на рестартиранията

Някои притежатели на iPhone 5s (по-рядко 5) и iPad Air се оплакват от чести рестартирания без очевидна причина под iOS 7. Понякога устройствата се изключват, без дори да са в употреба. От личен опит споделяме, че това не е преувеличено. Макар и само веднъж, се събудих, за да установя, че iPhone-ът ми се е изключил без видима причина през нощта и будилникът не се е активирал. iOS 7.1 би трябвало да се справи с този проблем. Все още не е минал и ден от пускането й — остава да почакаме. До момента на написване на статията не сме наблюдавали нито едно рестартиране на различни модели iPhone и iPad.

 

Подобрения в производителността

iOS 7 никога не е била особено бавна. Нещо повече, някои стари устройства работят по-бързо с нея, отколкото с последните ъпдейти на iOS 6. Въпреки това iOS 7.1 е с една идея по-бърза. Това се усеща много по-силно на стари устройства като iPhone 4 и iPad 2. Докато последният бе откровено неприятен за използване под iOS 7 поради особено бавно зареждащите приложения, iOS 7.1 му вдъхва нов живот. Разбира се, най-добрият метод за ускоряване работата на всяко iOS устройство (и всяка UNIX платформа като цяло) е да запазвате поне 20% от вградената памет свободна.

 

CarPlay

iOS 7.1 добавя поддръжка за CarPlay, собствения интерфейс за автомобили на Apple. За съжаление няма как да го тестваме, тъй като все още не разполагаме с CarPlay сертифициран автомобил. Прочетете повече за технологията тук.

 

По-бързи анимации и различна физика

Интерфейсните анимации в iOS 7 бяха пословично бавни. Apple нанесе малки подобрения с междинните ъпдейти, но iOS 7.1 решава проблема напълно. Отварянето на папки и превключването между приложения не просто изглежда по-добре, но спестява време.

Умножено по броя пъти, в които извършвате тези действия ежедневно, това далеч не е незначително. Анимациите и паралакс ефектът все още може да са проблем за потребителите, страдащи от епилепсия и сходни заболявания. На тях препоръчваме да използват опцията "Reduce Motion". Издърпващите се панели (Notification Center, Control Center) имат нова физика, която би трябвало да ги направи по-интуитивни. Всяко приплъзване завършва с леко отскачане, подобно на екрана в заключено състояние на Windows Phone.

 

Статията продължава на следващата страница.

Нови бутони

Макар и красиви, някои от виртуалните бутони и плъзгачи в iOS 7 не бяха особено интуитивни за потребителите, свикнали с iOS 6. Примери са плъзгачът за приемане на входящо повикване и лентата за изключване. В iOS 7.1 всички елементи с подобен стил са заменени с кръгли плъзгащи се бутони. Относително е дали те изглеждат по-добре, но разпознаваемостта им като активни елементи определено е подобрена. Заслужава си да обърнем внимание и на бутона за изключване, който постепенно намалява подсветката на дисплея — наистина приятен визуален ефект, който за съжаление не може да бъде показан със скрийншот.

 

Оптимизирана типография

iOS 7 направи рязък преход към нова типографска схема, разчитаща на леки/тънки шрифтове без сенки и други ефекти. Те изглеждат много по-добре и със сигурност няма да остареят толкова зле, колкото дизайна на предходните версии на iOS, но не винаги могат да се похвалят с отлична четивност. Helvetica Neue е станал с една идея по-тежък/дебел в клавиатурата и Notification Center, което е огромно улеснение за потребителите със зрителни проблеми. За всички останали промените изглеждат сравнително груби, но функцията винаги трябва да надделява над формата. Разликата си личи особено добре в светлата клавиатурата. Споменавайки клавиатурата, трябва да отбележим, че потребителите вече могат да избират ръчно между светла и тъмна версия.

 

Прозрачност

Прозрачността е ключов елемент от визуалния стил на iOS 7. В някои менюта забелязваме променено поведение, разчитащо на по-плътни цветове и по-силно замъгляване (blur). Това е най-очевидно в Control Center. Основната цел е бутоните и текстовете да се четат по-лесно.

 

Siri

Завършваме с малка промяна в начина, по който работи Siri. Свикнали сме да задържаме Home бутона, за да стартираме слушането на гласовия асистент. Този метод все още работи, но Apple въвежда и по-удобна опция, подобна на push-to-talk при радиостанциите. Може просто да задържите бутона, докато говорите. Слушането спира, когато го пуснете. Кои новости в iOS 7.1 ви направиха най-сериозно впечатление?

Сигурни сме, че сме пропуснали някои промени и нововъведения. Споделете своите наблюдения в коментарите.