iOS 7 бе най-голямата промяна на мобилната платформа на Apple след анонсирането на първия iPhone и представянето на версията за iPad. Около половин година след достигането си до потребителите операционната система вече се използва от повечето iOS потребители и въпреки някои начални опасения повечето я намират за значително по-добра от iOS 6, при това не само визуално.
Очакваме тази година Apple да анонсира iOS 8. Това би трябвало да се случи в рамките на WWDC това лято, след което компанията ще публикува няколко бети, чийто цикъл ще приключи с началото на продажбите на iPhone 6. Представяме ви най-интересните и противоречиви слухове около iOS 8.
Непроменен дизайн — ДА
Сред най-сигурните слухове, ако изобщо можем да го определим като такъв, е дизайнът на iOS 8. Не очакваме сериозни интерфейсни промени — Apple ще продължи да надгражда върху вече постигнатото с iOS 7.
Не бива да забравяме, че с малките ъпдейти след iOS 7.0 компанията внесе голям брой малки, но важни промени и днешният интерфейс изглежда доста различно от този, който видяхме в първата бета. Вероятно няма да видим повече промени по шрифтовете и цветовете, които вече са значително по-балансирани.
Надяваме се Apple да спре да се шегува с потребителите с Shift бутона, чиято функционалност вече е сравнима с котката на Шрьодингер — никой не знае дали е натиснат или не. Както споменахме в предходната статия, посветена на iPhone 6, iOS 8 може би ще бъде оптимизирана за по-големи дисплеи. Не е ясно как точно Apple ще се възползва от по-големия брой пиксели.
Healthbook — ДА
Най-сигурното софтуерно допълнение към iOS 8 е Healthbook. Приложението има сходен интерфейс с Passbook и позволява да следите широк набор от здравни показатели, сред които пулс, кръвно налягане, движение, брой крачки, приети и изразходвани калории и други.
Все още не знаем дали всички метрики ще се отчитат от сензори, вградени в смартфона/таблета, или някои от тях ще се възползват от хардуера на iWatch, но Healthbook със сигурност ще работи с часовника на Apple. В мрежата вече се появиха потенциални скрийншоти от приложението и макар да не можем да потвърдим тяхната автентичност, сме склонни да им се доверим.
TextEdit и Preview — НЕ
В един от изтеклите скрийншоти на началния екран на iOS 8 забелязахме икони за познатите на Mac потребителите приложения TextEdit и Preview. Първото е аналог на Notepad в Windows, а второто се използва за преглед и анотиране на изображения и PDF документи. Както подсказват типичните OS X икони, можем да бъдем напълно сигурни, че Apple няма да внедри TextEdit и Preview в iOS 8. Функцията на първото до известна степен се заема от Notes, а на второто — от Photos. Скрийншотите, които показваха съществуването им, най-вероятно са опит за бърза интернет слава. В по-скоро невъзможния сценарий, в който те са автентични, предполагаме, че дизайнерите на Apple просто са ги използвали като контейнери.
Статията продължава на следващата страница.
По-добри карти — ДА
В интерес на Apple е картите в iOS 8 да са по-добри. Много по-добри. От анонсирането си заедно с iOS 6 картографската платформа Apple Maps не е спирала да се подобрява, но все още е безумно далеч от възможностите и съдържанието на Google Maps и в този ред на мисли Bing Maps и всички останали големи картографски платформи.
Очакваме Apple да добави опция за създаване на маршрут с градски транспорт (в началото само за най-важните пазари), подобрена походова навигация, много повече POI информация и макар и непотвърдено, интегриране на базата данни на Foursquare. Това е един от малкото начини, които биха помогнали на Apple бързо да догони базата данни на Google.
Siri без бутон — МОЖЕ БИ
Google Now интерпретира гласовите команди по-бързо и по-точно от Siri, макар да е по-млада услуга. Решението на Google все още няма пълната функционалност, която Apple предлага, но се подобрява значително по-бързо. Едно от големите предимства на гласовите команди в Google Now е, че можем да ги използваме, без да натискаме бутон.
Това е особено удобно вкъщи, когато смартфонът или таблетът не са в ръцете ни, но все пак са в стаята. Някои слухове твърдят, че Google ще направи гласовата интеракция основна част от следващата версия на Android и ако Apple иска да се конкурира успешно, трябва да действа в сходна насока. Siri със сигурност ще бъде подобрена, но не е сигурно дали Apple е готова да жертва част от живота на батерията, за да премахне нуждата от натискане на Home бутона.
NFC — НЕ
Добавянето на NFC модул във всеки следващ iPhone е слух, с който сме свикнали. Извън всякаква логика е Apple да се откаже от упоритата си опозиция на стандарта и да започне да го използва, особено имайки предвид, че голяма част от възможностите му могат да бъдат заместени от изцяло софтуерни решения, базирани на Bluetooth 4.0 Low Energy и iBeacon. Доста по-вероятно е Apple да представи собствено решение за мобилни разплащания, което да конкурира не особено успешната инициатива Google Wallet.
iTunes конкурент на Spotify — ДА
iTunes Radio не се превърна в хита, на който Apple се надяваше. Това е логично — услугата предоставя по-скоро ограничен набор от песни (слушайте повече от три дни и следете броя на повторенията), включва реклами и позволява да превъртате само пет пъти в час. Безплатният режим на Spotify предоставя много повече и не е ограничен до Apple устройства. Ясно е, че стрийминг моделът е бъдещето на слушането на музика. Въпрос на време е Apple да анонсира собствено решение, базирано на огромния каталог на iTunes. Не можем да бъдем абсолютно сигурни, че то ще бъде представено заедно с iOS 8, но редица слухове сочат към това.
Довиждане, Game Center — ДА
Game Center е едно от онези приложения, които вероятно сте отритнали в папката с вграден софтуер, който не ползвате. Това е напълно логично, а по-скоро странният редизайн на Game Center, който Apple въведе с iOS 7, не помогна много. Истината е, че повечето потребители влизат в Game Center, за да премахнат червения бадж върху иконката. Платформата работи отлично и осигурява постоянно мултиплеър изживяване, но всичко, от което имаме нужда, работи в рамките на отделните игри. Очакваме с iOS 8 Apple да се откаже от приложението.