Както обещах, време е за втора част на статията, посветена на прахосмукачките роботи. Благодаря за огромния интерес към първата, както и за мейлите — надявам се, че съм успял да отговоря на всички. Ако все пак някой от тях случайно не е достигнал до мен, не се притеснявайте да пишете отново или да ми напомните в коментарите. Старая се да отговарям максимално бързо.

Проетете още първата и третата част.

 

Имам ли нужда от специални режими?

Трябва да призная, че гледам към по-новите новите модели и техническите им възможности с известна доза желание за ъпгрейд, но моят модел, макар и на повече от две години и малко по-малко от две години вкъщи, все още се справя отлично. Специалните му режими не са много, но някои от новите идеи, които виждам в конкурентите, изглеждат приятно.

Вероятно най-често ще използвате точковото почистване, при което може да поставите прахосмукачката ръчно в центъра на по-голяма и ограничена мръсна зона. Тя ще направи прилично голяма обиколка (обикновено със спирална траектория), минавайки два пъти. Това е особено удобно, когато искате да почистите по-силно малка част от дома си, например малка бъркотия след готвене в кухнята. Все пак, когато избирате своя модел, мислете за режимите и функциите в контекста на собствения си дом, а нe по принцип. Не ставайте жертва на маркетинговия трик с безкрайните списъци с възможности, някои от които не биха били полезни никому.

 

Задължителни ли са виртуалните стени?

Виртуалните стени и виртуалните кули са ценни аксесоари, които позволяват да ограничите "територията" на своята прахосмукачка. Вместо да преграждате пътя й с мебели или да затваряте врати, може просто да разположите една от тях там, където роботът не трябва да минава. В моя случай например дневната и кухнята са обособени само логически и понякога не искам прахосмукачката да чисти и двете по различни причини.

Аксесоарът излъчва виртуална преграда, която се отчита от сензора на прахосмукачката. Може да включите и виртуална кула, която прави същото, но в определен радиус около аксесоара, а в някои случаи може да включите и двете. Повечето модели идват с поне една виртуална стена и ако живеете в малък или среден апартамент, надали ще има нужда да купувате повече. Работят със стандартни батерии, които издържат изключително дълго. Сменял съм моите веднъж за две години. Ако искате прахосмукачката да изчисти целия апартамент, просто не използвайте виртуални стени.

 

Скъпи ли са консумативите?

Една от големите изненади за мен се оказаха минималните разходи за консумативи. Всъщност нулеви. За почти две години не съм инвестирал нито една допълнителна стотинка, ако не включваме разхода за ел. енергия, който е присъщ за всяка прахосмукачка. Всички важни части (четки, сателитни четки, гумени елементи) подлежат на изключително лесна смяна от потребителя, но досега не съм имал проблеми с нито една от тях. Вероятно през 2015 г. ще сменя четките, защото косъмчетата са започнали да се смачкват, което вероятно намалява ефективността на почистването, но разликата спрямо началото не е осезаема.

Препоръчително е да сменяте филтрите през няколко месеца, но обикновено може да ги "изперете" със силна струя вода и (задължително!) да ги оставите да изсъхнат перфектно, преди да ги върнете в корпуса. Може да звучи немарливо или стиснато от моя страна, но не съм сменял филтъра на моята прахосмукачка откакто я имам, макар да имам още два, които дойдоха в комплекта. Изпиране през 1 - 2 месеца върши отлична работа. Цените на консумативите варират при различните производители, но обикновено са малко по-високи от тези на обикновените прахосмукачки, тъй като не са универсални.

 

Статията продължава на следващата страница.

Трябва ли да я чистя?

Да, и това е особено важно. Най-добрият начин да осигурите дълъг живот без допълнителни разходи на своята прахосмукачка робот е да я почиствате редовно и правилно. Препоръчително е да изпразвате контейнера за боклук след всяко чистене или поне през две почиствания (с което би трябвало да сте свикнали от обикновената прахосмукачка) и да правите основно почистване веднъж в месеца. Това включва изваждане на четките и филтъра и издухване/забърсване на праха от по-трудните за достигане зони.

За целта използвам сешоар на максимална сила, което пести много време и усилия и е изключително ефективно. В комплекта обикновено идва и инструмент за прерязване на оплелите се в четката косми, благодарение на който може да ги махнете за няколко секунди. Не е задължително да миете гумите, но го препоръчвам — те са зоната, която има постоянен контакт с пода. Стига да почиствате прахосмукачката си редовно, би трябвало да работи без подмяна на части в продължение на години.

 

Колко издържа батерията?

Сами разбирате, че няма еднозначен отговор на този въпрос, тъй като моделите на пазара са десетки или дори стотици. В спецификациите на всеки от тях е посочено с колко квадратни метра могат да се справят, преди да се отправят обратно към майката. По-голямата част от роботите вероятно ще успеят да покрият целия ви апартамент, особено ако е под 100 кв.м. В този ред на мисли следете внимателно за покритието.

Роботите не са особено практични за големи домове, освен ако не сте готови да купите няколко. Повечето обаче имат възможност да се върнат в докинг станцията, да се заредят и да продължат от там, където са прекъснали. Батерията издържа стотици цикли/поне две-три години, преди да започне да губи пълния си капацитет. Подобно на повечето съвременни устройства надали ще мислите за нея, а и подмяната става за по-малко от минута.

 

Шумна ли е?

Всеки модел би трябвало да разполага с информация за нивата на шум по време на работа в децибели. Не мога да определя моя модел като особено тих, но определено не е и шумен на фона на обикновена прахосмукачка. В момента производителите на роботи се конкурират особено активно именно в тази област, така че, ако силният шум ви притеснява, би трябвало да откриете по-тихи решения. Моят помощник обикновено работи, когато не съм вкъщи, а дори когато се наложи да го включа инцидентно в малките часове на нощта, съседите не са се оплаквали.

 

Може ли да е опасна за деца/домашни любимци/мебели?

Единствените неща, които определено не се разбират с прахосмукачката робот, са зарядните устройства на джаджите ви и кабелите на слушалките ви. Няма нужда да се притеснявате за по-дебели кабели, а и повечето модели имат система, която разбира кога нещо, било то кабел или ресни на килим, се е оплело в четките. В такъв случай те правят обратни обороти и го изплюват. Не мога да си представя как прахосмукачка робот би била опасна за дете или домашен любимец. Напротив, комбинацията може да бъде особено забавна, особено ако научите наследника си и/или котката да стоят мирно върху нея. Резултата вижте в долното видео.

Очаквайте трета част на статията, в която накратко ще разгледаме предимствата и недостатъците на подобен клас продукти с малко по-нишово приложение — подомиялните роботи. Дотогава Dyson би трябвало да е анонсирала своята прахосмукачка робот, което определено ще бъде интересно.

Прочетете част 1
Прочетете част 3